Jak tonizować twarz

Tonizacja twarzy - jak ją prawidłowo wykonać?

Tonizacja to najważniejszy element codziennej pielęgnacji naszej cery. Jej zadaniem jest poprawa kondycji skóry, przywrócenie prawidłowego pH oraz usunięcie z niej resztek zanieczyszczeń. Ponadto tonizacja dogłębnie nawilża, odśwież oraz zapobiega namnażaniu bakterii. Jak prawidłowo tonizować twarz i co możemy osiągnąć dzięki temu zabiegowi?

Poziom pH skóry a zasady codziennej pielęgnacji skóry twarzy

Dzięki tonizacji skóry przede wszystkim przywracamy jej odpowiedni odczyn pH.

Jest on zakresem pomiędzy wartościami od 1 do 14, w którym liczba 7, oznacza poziomi pH obojętny, a kolejne rosnące wartości sugerują środowisko coraz bardziej zasadowe. Z kolei im mniejszy jest wskaźnik pH, tym mamy do czynienia ze środowiskiem bardziej kwaśnym.

Nasza skóra ma odczyn lekko kwaśny, a jej naturalne pH wynosi około 5. Taka wartość zapewnia jej bowiem najlepsze funkcjonowanie. Aby poziom pH był stały, niezbędna jest praca gruczołów łojowych i potowych. Zapobiegają one namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni skóry rozwijających się przy podwyższonym poziomie pH.

Tonizacja skóry - wpływ na prawidłowe pH

Myjąc twarz mydłem, przyczyniamy się do redukcji aminokwasów i kwasów tłuszczowych wpływających na odpowiednie jej środowisko. Mydło bowiem bardzo silnie zmienia poziom pH naszej cery na bardziej zasadowe. Dlatego też na skutek mycia skóry jej pH może wzrosnąć nawet o 3 wartości, a regularne stosowanie środków myjących osłabia barierę ochronną. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku cery wrażliwej i suchej, ale nie jest też bez znaczenia dla posiadaczy tłustego typu skóry. 

Należy pamiętać, że również  demakijaż i stosowane do niego środki usuwające kosmetyki kolorowe zaburzają pH naszej cery, ponieważ posiadają odczyn zasadowy. Z tego właśnie względu stosowanie toniku jest wskazane do codziennej pielęgnacji, jeśli nie stosujemy innych środków regulujących odczyn Ph. Kosmetyk ten stosujemy zawsze po oczyszczaniu i przed nałożeniem kremu.

Jeśli regularnie myjemy twarz środkami silnie przesuszającymi i nie przeprowadzamy tonizacji, uszkadzamy nasz płaszcz hydrolipidowy na skórze, a więc osłabiamy dość mocno barierę ochronną twarzy. Efektem tego będzie namnażanie się szkodliwych bakterii, a co zatem idzie zaburzenia w funkcjonowaniu skóry, które dość szybko staną się widoczne. Należą do nich: stany zapalne, zaskórniki i pryszcze.

Zastosowanie dobrego toniku do twarzy o kwaśnym odczynie pozwala przywrócić skórze właściwe pH oraz zapobiega wpływowi innych szkodliwych czynników środowiskowych. Tonizacja umożliwia także usunięcie z cery zanieczyszczeń i zwiększa działanie kosmetyków. Cera, która została zwilżona tonikiem, łatwiej przyjmuje bowiem substancje dostarczane jej za pomocą kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Tonizacja twarzy - korzyści płynące z tonizowania skóry

Do najważniejszych korzyści, jakie daje nam tonizowanie twarzy, zaliczamy:

 • przygotowanie skóry do pielęgnacji,
 • odświeżanie skóry,
 • dogłębne nawilżenie skóry,
 • ściąganie rozszerzonych porów,
 • łagodzenie podrażnień,
 • wpływ na odpowiednie pH skóry,
 • wsparcie w regeneracji podrażnionego naskórka,
 • niwelacja zmian skórnych jak, chociażby wypryski, trądzik,
 • usuwanie zanieczyszczeń,
 • wpływ na wzmożone działanie składników aktywnych obecnych w stosowanych w kosmetykach.

Jak stosować tonik nawilżający?

Skórę twarzy trzeba tonizować zawsze po jej umyciu. Należy to robić rano oraz wieczorem, a jeśli w międzyczasie skóra ma jakikolwiek kontakt z wodą lub kosmetykami służącymi do mycia, obowiązkowo przecieramy ją tonikiem, ewentualnie spryskujemy hydrolatem.

Należy pamiętać, aby tonizowanie twarzy przeprowadzać po umyciu i dogłębnym oczyszczeniu skóry zarówno rano, jak i wieczorem. Najpierw używamy żelu myjącego lub pianki oczyszczającej, po czym delikatnie suszymy skórę za pomocą ręcznika lub chusteczki i dopiero aplikujemy kosmetyk tonizujący. Nakładamy niewielką ilość toniku bezpośrednio na powierzchnię twarzy albo na płatek kosmetyczny i przykładamy do twarzy tak, aby nie pocierać skóry kosmetykiem ani płatkiem, i nie naruszyć jej naturalnej bariery ochronnej.

Należy też pamiętać, aby nigdy nie spłukiwać toniku z twarzy, tylko czekać aż do całkowitego jego wchłonięcia. Gdy ono nastąpi, można przejść do kolejnych kroków pielęgnacji twarzy, nawilżając ją przy pomocy serum i kremu do twarzy.

Bardzo istotne jest również, że toniku w żaden sposób nie wolno zastępować płynem micelarnym. Płyn micelarny w przeciwieństwie do toniku powinnyśmy zawsze zmywać z twarzy. 

Dzięki tonizowaniu skóra szybciej się regeneruje, a tonik stanie się dodatkowym nośnikiem substancji aktywnych zawartych w kremie czy serum. Stąd dobrze jest nakładać te kosmetyki na skórę jeszcze mokrą od tonizacji, co spowoduje, że wnikną one głębiej.

Najlepszy tonik do twarzy

MGIEŁKA TONIZUJĄCA

nawilżająca mgiełka do twarzy i ciała z linii Water Flow

Czym tonizować twarz - naturalne toniki do twarzy i hydrolaty

Kosmetyki do tonizacji twarzy powinny być zawsze dopasowywane do potrzeb skóry. Do najpopularniejszych należą toniki do twarzy oraz hydrolaty, czyli wody roślinne. Aby stosować odpowiednio dobrany tonik do twarzy, najlepiej skontaktować się z kosmetologiem lub dermatologiem. Lekarz będzie mógł bowiem stwierdzić, jaki kosmetyk potrzebny jest do pielęgnacji naszej skóry oraz dobierze właściwy preparat.

Toniki to preparaty wyprodukowane na bazie wody i posiadają one liczne składniki aktywne. Są nimi najczęściej oleje, witaminy, ekstrakty roślinne, gliceryna i alkohol. Wśród dostępnych na rynku toników rozróżniamy:

 • toniki łagodzące, polecane dla cer wrażliwych, nawilżające i łagodzące podrażnienia,
 • toniki z kwasami złuszczającymi, poprawiające kondycję cery, zarówno tłustej, jak i mieszanej oraz trądzikowej,
 • toniki nawilżające o uniwersalnym działaniu,
 • toniki odświeżające, które poprawiają stopień nawilżenia skóry i przeciwdziałają podrażnieniom.

Z kolei hydrolaty to preparaty przeznaczone dla osób, których skóra źle reaguje na działanie toników. Wytwarza się je podczas procesu destylacji roślin parą wodną. W ich składzie oprócz wody destylowanej znajdziemy szereg substancji aktywnych pochodzenia roślinnego oraz małe ilości olejków eterycznych. Mają one pH zbliżone do naturalnego, dlatego też można je stosować w zastępstwie toniku.

Najskuteczniejszym sposobem, w jakim możemy użyć hydrolat, jest zwilżenie nim skóry. Preparaty te sprawdzają się świetnie jako mgiełka odświeżająca, zwłaszcza w ciepłe dni i powinny być elementem codziennej pielęgnacji, gdy skóra wymaga dodatkowego nawilżenia i szybkiego schłodzenia.

Najlepszy tonik do twarzy - kosmetyki Phlov

Do najlepszych roślinnych i wegańskich preparatów służących do tonizowania należą naturalne kosmetyki do twarzy marki Phlov.

WATERFLOW Mgiełka do Twarzy i Ciała zapobiega odwodnieniu skóry. Zawarte w niej: kwas hialuronowy oraz innowacyjny kompleks glukozy i pochodnych ksylitolu uniemożliwiają utratę wody i łagodzą podrażnienia wywołane przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, stymulując regenerację skóry.

Z kolei CLEANEM ALL Żel do Mycia Twarzy doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, działa przeciwutleniająco, odświeża, rewitalizuje i energetyzuje cerę, nadając jej zdrowy i świeży wygląd.

Jeszcze innym rewelacyjnym produktem Phlov, który można używać w charakterze toniku jest MINERAL SHOT Witalizująca Mgiełka Tonizująca zawierająca bioaktywną wodę z grejpfruta oraz kompleks nawilżający z glukozy i ksylitolu. Odświeża ona i tonizuje skórę, przywracając jej odpowiednie pH oraz uzupełnia w niej niedobory pierwiastków. Dzięki swojemu tonizującemu charakterowi wydłuża ona trwałość makijażu.

MGIEŁKA WATER FLOW

Mgiełka nawilżająca do twarzy i ciała

(23)
79,00 zł
 
79
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (52,67 zł / 100 ml)
MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(63)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -15%
 • Pakiet
Zestaw DO PORANNEGO RYTUAŁU

nawilżenie, odświeżenie, ochrona

 
379,95 zł
447,00 zł
-15%
379
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)