Trądzik zazwyczaj pojawia się na twarzy. Gdy wywołuje swędzenie, możemy odruchowo zacząć pocierać skórę. Należy za wszelką cenę tego unikać, gdyż rozdrapywanie krost nie tylko wpływa negatywnie na kondycję cery, ale przede wszystkim może prowadzić do roznoszenia bakterii i pojawiania się nowych zmian trądzikowych.
Należy także powstrzymać się od prób samodzielnego usuwania krost drogą mechaniczną, a pozostawić je, by zagoiły się w naturalny sposób. Inaczej zwiększymy prawdopodobieństwo pojawienia się blizn potrądzikowych.
Trądzik pospolity oraz inne jego odmiany to problem niemal każdego, dlatego edukacja w zakresie jego leczenia powinna być znacznie bardziej powszechna. Warto pamiętać, że choroba ta dotyczy także osób dorosłych, nie jest jedynie oznaką dojrzewania i nie powinna być ignorowana. Kiedy tylko stan naszej skóry wymyka się spod kontroli, powinniśmy zapytać o opinię dermatologa, gdyż nierzadko potrzebne jest profesjonalne leczenie, a dieta, odpowiednia higiena i kosmetyki mogą pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Choć trądzik może zostać wywołany przez różne czynniki, to w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy nie jest konsekwencją najprostszych przyczyn, takich jak dieta pełna konserwantów i chemii, nieprawidłowy odczyn pH skóry, czy chociażby nakładanie na twarz za dużej ilości kremu na noc, olejku czy ciężkiego podkładu, który zatka nasze pory.