witamina C na twarz

Witamina C na twarz - działanie, efekty

Kwas askorbinowy, czyli witamina C, to jeden z wielozadaniowych związków, niezbędnych dla życia i szczególnie ważnych dla urody. Ze względu na jego liczne właściwości, często stosuje się go jako składnik aktywny preparatów do pielęgnacji. Jak działa witamina C na twarz i jakie korzyści może przynieść skórze? Dowiedz się więcej na ten temat!  

Spis treści:

 1. Czym właściwie jest witamina C i dlaczego jej potrzebujemy?
 2. Jak działa witamina C stosowana do pielęgnacji skóry?  
 3. Dlaczego związek ten nazywamy witaminą młodości? Rola w syntezie kolagenu i elastyny
 4. Na czym polega działanie kwasu askorbinowego neutralizujące wolne rodniki?
 5. W jaki sposób stosowanie witaminy C do twarzy rozjaśnia przebarwienia? 
 6. Czysta forma witaminy C na twarz czy jej pochodne - co lepiej się sprawdza?
 7. Z czym warto łączyć witaminę C na twarz? Wypróbuj wielozadaniowe serum z witaminą C i bakuchiolem
 8. Przy jakim typie cery polecane są kosmetyki z witaminą C? 
 9. Witamina C na twarz - jak stosować kosmetyki z jej zawartością w składzie? Rano czy wieczorem? 

Czym właściwie jest witamina C i dlaczego jej potrzebujemy?

Wszystkie witaminy są absolutnie niezbędne - ich niedobór wpływa negatywnie na ciało, a brak wyklucza nasze istnienie. Część witamin jest syntezowana w organizmie, inne muszą być dostarczane z zewnątrz (egzogenne), wraz z pokarmem lub w formie preparatów do pielęgnacji. Do ostatnich należy witamina C, zwana również kwasem askorbinowym lub kwasem l-askorbinowym. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, dlatego też nasze ciało jej nie magazynuje, a nadmiar usuwany jest na drodze procesów metabolicznych. Z tego powodu musi być ona dostarczana z jedzeniem każdego dnia. 

Niedostateczne stężenie witaminy C w organizmie może dawać wiele objawów ogólnoustrojowych. Symptomy niedoboru witaminy C dotyczące wyglądu, to m.in.:

 • przedwczesne zmarszczki;
 • spadek jędrności skóry;
 • szarawy, ziemisty odcień skóry;
 • przebarwienia;
 • spowolnienie gojenia rak, skaleczeń, zadrapań, wykwitów;
 • zaostrzenie objawów schorzeń dermatologicznych;
 • częste infekcje skóry;
 • pękanie kącików ust;
 • wysuszenie, łuszczenie się skóry;
 • podatność na zaczerwienienie, występowanie teleangiektazji;
 • zasinienia pod oczami. 

Jak działa witamina C stosowana do pielęgnacji skóry?

Nie bez powodu witamina C to składnik wielu preparatów, w tym naturalnych kosmetyków do twarzy. Substancja ta wykazuje właściwości, które mogą przynieść wiele dobrego Twojej skórze. Do tych najważniejszych należy działanie:

 • antyoksydacyjne,
 • antybakteryjne,
 • rozjaśniające,
 • wyrównujące koloryt,
 • przeciwzapalne,
 • uszczelniające naczynia krwionośne,
 • przeciwtrądzikowe,
 • ochronne przed negatywnym działaniem promieni UV,
 • ujędrniające,
 • spowalniające procesy starzenia,
 • umiarkowanie złuszczające (w zależności od stężenia) i tym samym zmiękczające. 
Anna Lewandowska kosmetyki naturalne

NEWBORN STAR

Odmładzający booster z bakuchiolem i witaminą C.

Dlaczego związek ten nazywamy witaminą młodości? Rola w syntezie kolagenu i elastyny

Młody wygląd cery zależy od kondycji jej głębszych warstw. Im zdrowsze, bardziej elastyczne oraz gęsto ułożone są włókna kolagenu i elastyny, tym skóra jest bardziej napięta, dobrze odżywiona, dotleniona i odporniejsza na powstawanie zmarszczek. Synteza tych związków stopniowo spowalnia nawet po 20. roku życia, co jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. 

W ramach profilaktyki anti-age oraz w celu redukcji oznak mijającego czasu ważna jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych - przebudowy kolagenu i elastyny. Do tego natomiast niezbędna jest witamina C, która bierze udział w reakcjach enzymatycznych zachodzących podczas produkcji wiązań krzyżowych kolagenu. Tym samym witamina C nazywana jest witaminą młodości, ponieważ bez niej tak ważna dla urody produkcja kolagenu nie może się odbywać. 

Na czym polega działanie kwasu askorbinowego neutralizujące wolne rodniki?

Warto stosować witaminę C na skórę również ze względu na jej właściwości przeciwutleniające. Jest to silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki - reaktywne formy tlenu, które w nadmiarze uszkadzają komórki ciała. Wykazują one szczególnie negatywne działanie na skórę, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia. 

Wolne rodniki w nadmiarze powstają z różnych przyczyn, m.in. pod wpływem promieniowania UV, zanieczyszczeń, czy niezdrowej diety. Są to cząsteczki posiadające niesparowany elektron. Krążą po ciele w poszukiwaniu pary - odbierają elektron zdrowym komórkom, tym samym prowadząc do ich uszkodzenia. Z kolei przeciwutleniacze, w tym witamina C, są w stanie oddać lub pobrać elektron i tym samym unieszkodliwić oksydanty bez szkody dla organizmu.

W jaki sposób stosowanie witaminy C do twarzy rozjaśnia przebarwienia?

Kolejnym pożądanym działaniem witaminy C na skórę twarzy jest zdolność stymulacji melanocytów, czyli komórek barwnikowych wytwarzających grupę pigmentów o nazwie melanina. Zaburzenia ich funkcji są następstwem wielu czynników, m.in. nadmiaru kąpieli słonecznych, wahań hormonalnych, stanów zapalnych czy zmian zachodzących w skórze wraz z wiekiem. W konsekwencji produkowany pigment może rozkładać się nierównomiernie, co odpowiada za ciemne przebarwienia, a także jasne odbarwienia skóry. 

Zaletą stosowania kosmetyków z witaminą C jest możliwość zmniejszenia ryzyka powstawania zmian pigmentacyjnych, jak również redukcja już powstałych. Większość preparatów depigmentacyjnych zawiera właśnie ten składnik. Jednak działanie rozjaśniające pożądane jest nie tylko w przypadku ciemnych plam na skórze. Dzięki witaminie tej cera staje się promienna i pełna blasku, a jej koloryt ulega wyrównaniu. Dotyczy to także zaczerwienienia wynikającego z poszerzenia naczynek. Wśród bardzo ważnych właściwości witaminy C wymienia się wzmacnianie i uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych. 

Czysta forma witaminy C na twarz czy jej pochodne - co lepiej się sprawdza?

Czystą witaminę C w formie podstawowej oznacza się symbolem E-300. Niestety w takiej postaci jest ona niestabilna - bardzo szybko ulega utlenianiu, przez co ma słabsze działanie, a nawet traci swoje właściwości. Rozpada się ona m.in. w środowisku wodnym, pod wpływem zmian temperatury, czy nawet kontaktu z tlenem. Jest też stabilna głównie w środowisku, w którym panuje pH ok. 3,5 i mniej. Chcąc zastosować ją na powierzchnię skóry, na której odczyn jest wyższy, stosuje się więc jej pochodne, znacznie odporniejsze w neutralnym i wysokim środowisku kwasowo-zasadowym, a także stabilne jako składnik kosmetyków. 

Z czym warto łączyć witaminę C na twarz? Wypróbuj wielozadaniowe serum z witaminą C i bakuchiolem

Kosmetykiem zawierającym stabilną formę witaminy C, o unikalnej i opatentowanej formule jest bakuchiol + wit. C BOOSTER ODMŁADZAJĄCY NEWBORN STAR. Kosmetyk w formie serum o oleistej konsystencji wnika w głąb skóry. Ponieważ booster ten ma skoncentrowane, wysokie stężenie składników naturalnego pochodzenia, wystarczy już kilka kropli, aby wesprzeć skórę z oznakami starzenia. Preparat nadaje się do każdego typu cery. Warto stosować go również profilaktycznie. 

W preparacie tym znajduje się witamina C, ale także inny silny antyoksydant - bakuchiol - działający z nią synergicznie. Związek ten m.in. redukuje produkcję sebum, wpływając korzystnie na cerę problematyczną z wykwitami. Natomiast witamina C wykazuje działanie przeciwzapalne i zapobiega utlenianiu się sebum, co ma istotne znaczenie przy trądziku. Z witaminą C warto łączyć także inne związki o podobnych właściwościach, głównie witaminy E i A oraz ekstrakty roślinne, które także znajdują się w boosterze NEWBORN STAR. 

Korzystnie działa również połączenie z resweratrolem, rutyną, czy niacynamidem. Uwaga! Wyjątkiem jest czysta forma witaminy zestawiona z niacynamidem, czyli witaminą B3. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby stosować te witaminy jednocześnie w przypadku pochodnych witaminy C.  

produkt z witaminą C Phlov

Przy jakim typie cery polecane są kosmetyki z witaminą C?

Można stosować witaminę C na twarz praktycznie przy każdym typie cery, a szczególnie:

 • naczyniowej,
 • z oznakami starzenia,
 • trądzikowej,
 • suchej i bardzo suchej. 

Ostrożność należy zachować tylko przy cerze bardzo wrażliwej. Wówczas witamina C o stężeniu powyżej 10% może wykazywać działanie drażniące. 

Witamina C na twarz - jak stosować kosmetyki z jej zawartością w składzie? Rano czy wieczorem?

Najlepsze efekty osiągniesz systematycznie stosując kosmetyki do twarzy z witaminą C. Związek ten może być używany codziennie, niezależnie od pory roku. Możesz używać witaminę C rano, przed aplikacją kremu czy podkładu. W przypadku witaminy C w formie serum lub płynnego boostera możesz też dodawać 2-3 krople kremu do twarzy, np. takiego jak ultra-nawilżający KREM ADAPTOGENNY SMART SPLASH, a także do masek stosowanych na noc. 

VERY SUPERBERRY

Koncentrat biorewitalizujący

(76)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
FLOWER YOURSELF

Odmładzające serum kwiatowe

(110)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)