Włosy wysokoporowate - jak o nie zadbać

Czym się charakteryzują i jak dbać o włosy wysokoporowate?

Podobnie jak kremy wybieramy w zależności od typu naszej skóry, tak i kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny być dostosowane do ich rodzaju i indywidualnych potrzeb. Niewłaściwie dobrane preparaty mogą nie tylko okazać się nieefektywne, ale wręcz obciążyć włosy i pogorszyć ich kondycję. Tym razem przybliżamy cechy charakterystyczne włosów wysokoporowatych i podpowiadamy, jak o nie dbać!

Czym jest porowatość łusek?

Zwykle nie przywiązujemy większej uwagi do budowy włosów, a o ich potrzebach przypominamy sobie dopiero, gdy zaczynają się łamać i kruszyć. Jeśli zainteresowałaś się ich porowatością, najprawdopodobniej chcesz uzyskać zdrowe i piękne włosy. Jednak zanim wybierzesz odpowiednie kosmetyki, powinnaś dowiedzieć się nieco więcej o samych włosach.

Wbrew pozorom jeden z naszych największych atrybutów urody ma bardzo skomplikowaną budowę. Włosy składają się z kilku części, w tym wewnętrznych, które na razie pomijamy. Część zewnętrzną (widoczną) stanowi łodyga zbudowana głównie z keratyny - twardego białka fibrylarnego. Łodyga włosa w przekroju poprzecznym składa się z wielu warstw. Zaczynając od tej środkowej wyróżnia się warstwy, takie jak:

 • rdzeniowa - nie występuje w bardzo cienkich włosach, niekiedy znajdują się w niej pęcherzyki gazu odpowiadające za siwy kolor;
 • korowa - to ta warstwa odpowiada za właściwości włosa, takie jak np. elastyczność i sprężystość, a także za jego barwę; 
 • pochewka włosa - składa się z bezpostaciowej keratyny tworzącej łuski ułożone na siebie dachówkowato.

Każdą z wymienionych warstw dzieli się kolejno na kilka innych. Najbardziej zewnętrzna powłoka (pochewka) pełni bardzo ważne funkcje. Odpowiada za ochronę głębiej położonych komórek przed utratą wilgoci. Jej zadaniem jest też zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Aby mogła ona pracować efektywnie, łuski muszą ściśle do siebie przylegać. To zapewnia włosom gładkość i lśniący wygląd. Im bardziej łuski się rozchylają, tym mniej szczelny jest włos - porowatość włosów oznacza stopień ich szczelności.

Podstawowy rodzaje włosów to:

 • włosy niskoporowate - szczelne, gładkie, lśniące;
 • włosy średnioporowate - najczęściej występujące,
 • łączące w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych;
 • włosy wysokoporowate - z łuskami bardzo odchylonymi od kory. 

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych mają przed sobą nie lada wyzwanie. Ten typ jest najbardziej problematyczny. Do charakterystyki włosów wysokoporowatych pomogą Ci następujące cechy:

 • rozchylone łuski włosów nie odbijają światła, przez co włosy są matowe, pozbawione blasku;
 • łatwo wnikają do nich zanieczyszczenia, a także wilgoć, przez co mogą się one puszyć i elektryzować;
 • wchłonięte cząsteczki wody nie są jednak zatrzymywane, dlatego włosy takie łatwo przesuszyć;
 • szybka utrata wody sprawia, że wysokoporowate włosy są szorstkie i trudno je rozczesać;
 • końcówki włosów mogą się rozdwajać, a nawet kruszyć;
 • włosy takie zwykle są bardzo podatne na termiczną stylizację, głównie kręcenie, ale trudno zachować je proste.

Jak można określić porowatość włosów? 

Do określenia porowatości swoich włosów możesz wykorzystać domowe sposoby. Pamiętaj jednak, że najlepiej ocenić kondycję pasm za pomocą własnych obserwacji. O profesjonalną ocenę stanu włosów możesz też poprosić trychologa.

Test na porowatość włosów, np. z użyciem szklanki wody polega na zanurzeniu świeżo ściętego włosa i sprawdzeniu czasu jego opadania na dno. Im szybciej włos opada, tym bardziej jest nieszczelny. Jednak test ten nie jest wiarygodny. Na jego wynik może wpływać skład mineralny wody, a także obecność kamienia lub zanieczyszczeń.

Od czego zależy stopień porowatości włosów?

Typ włosów w dużej mierze jest dziedziczony. Ich grubość, gęstość, kolor, czy elastyczność są uwarunkowane jeszcze przed narodzinami. Jednak ich kondycja zmienia się przez całe życie - masz ogromny wpływ na ich wygląd.

Głównym czynnikiem determinującym porowatość włosów jest sposób ich pielęgnacji. Włosy wysokoporowate często są wynikiem zniszczenia przez zabiegi fryzjerskie i stylistyczne, takie jak farbowanie, rozjaśnianie, suszenie, prostowanie i kręcenie. Na kondycję włosów wpływa również wiek, a zwłaszcza zmiany hormonalne towarzyszące m.in. kobietom po porodzie, czy przechodzącym okres przekwitania. Pod wpływem hormonów włosy nie tylko tracą naturalną barwę (siwieją), ale też stają się cienkie, wypadają i wolniej rosną.

Gdy włosy są wrażliwe i delikatne, stają się też bardziej podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie UV, czy wiatr i chłód mogą je uszkodzić.

Mając włosy średnioporowate możesz przez nieodpowiednią pielęgnację doprowadzić do nadmiernego rozchylenia łusek. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że przy odrobinie zaangażowania, dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji możesz też poprawić kondycję włosów, wygładzić ich powierzchnię i zyskać kosmyki średnio- a nawet niskoporowate.

Podstawowe zasady dbałości o włosy

Marzeniem większości z nas są piękne i lśniące włosy. Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające, ale również ten typ można doprowadzić do świetnej kondycji. Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych musi jednak być kompleksowa i systematyczna. Włosy zniszczone potrzebują przede wszystkim:

 • nawilżenia,
 • odbudowy,
 • wzmocnienia,
 • ochrony.

Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych to takie, które dostarczą im wielkocząsteczkowych składników odżywczych i ochronnych - mają one szansę do nich wniknąć, natomiast inne typy włosów mogą obciążać. Do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości świetnie sprawdzają się proteiny, emolienty i humektanty. Składniki te ułatwiają regenerację zniszczonych włosów. Z kolei przy pielęgnacji włosów farbowanych dodatkowo dbają o trwałość koloru.

Oczyszczanie - odpowiedni szampon i sposób mycia

Przez otwarte łuski włosów wysokoporowatych łatwo przenikają zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest więc ich odpowiednie oczyszczanie. Do mycia włosów wysokoporowatych stosuj łagodne preparaty zawierające naturalne składniki, które nie obciążą łodyg. Jednak dobry szampon powinien nie tylko dokładnie oczyszczać włosy i skórę głowy. Już na tym etapie pielęgnacji warto wybierać produkty, które pozwalają na regenerację włosów zniszczonych i farbowanych, np. HAIR DO YOU DO!. Szampon ten pomaga odbudować włosy zniszczone zabiegami termicznymi i chemicznymi, a przy regularnym stosowaniu chroni włosy przed powstawaniem nowych, a także przed blaknięciem koloru. Jego moc tkwi w składnikach naturalnych, takich jak np. kwas hialuronowy i ekstrakt z czerwonych alg.

Ważny jest też odpowiedni sposób oczyszczania włosów, dlatego warto zapamiętać kilka podstawowych zasad:

 • o wiele trudniej jest rozczesywać mokre włosy, dlatego zrób to przed myciem, zaczynając od ich końcówek i stopniowo kierując się ku nasadzie;
 • wykonuj mycie dwuetapowe - najpierw dokładnie oczyść skórę głowy i spłucz, kolejno powtórz czynność rozprowadzając szampon na całych pasmach;
 • podczas aplikacji szamponu wykonuj masaż skóry przynajmniej przez 2-3 minuty - dzięki temu lepiej oczyścisz skórę, ale też pobudzisz mikrokrążenie, a to wspomaga dotlenienie i odżywienie tkanek;
 • włosy należy myć w letniej wodzie - zarówno zbyt gorąca, jak i zbyt zimna może je uszkodzić;
 • staraj się nie myć włosów codziennie - zwykle nie jest to konieczne.

Składniki odżywcze potrzebne włosom o wysokiej porowatości

Wysokoporowate włosy potrzebują regeneracji. Każdorazowo po umyciu nakładaj więc odżywkę do włosów. Stosuj też maski do włosów, które pomogą je intensywnie odżywić. Wypróbuj np. LISTEN TO YOUR HAIR zawierającą m.in. oleje roślinne, szczególnie polecane do włosów o wysokiej porowatości. Przy tym typie kosmyków powinnaś skupić się na domknięciu łusek. Składniki bazujące na wyciągach roślinnych najlepiej wygładzają włosy, jednocześnie ich nie obciążając. Maskę rozprowadź dokładnie wzdłuż wszystkich pasm i pozostaw na 10-15 minut, po czym spłucz.

Aby ujarzmić włosy wysokoporowate możesz stosować odżywki bez spłukiwania. Zwykle są one świetnie tolerowane przez rozchylone łuski łodygi, natomiast mogą zbyt obciążać zdrowe włosy o niskiej porowatości. Pianki i odżywki bez spłukiwania warto stosować zwłaszcza w celu poprawy sprężystości włosów kręconych.

Zabiegi ekstra - olejowanie włosów wysokoporowatych

Choć włosy wysokoporowate chłoną wilgoć, to woda szybko z nich odparowuje. Do takich włosów warto więc stosować kosmetyki, które intensywnie nawilżają i natłuszczają pasma. Możesz też wykonywać ich olejowanie. Dzięki pozostawieniu wybranego olejku na włosach przez kilkadziesiąt minut, a nawet całą noc wygładzisz i nawilżysz kosmyki. Wiedz jednak, że nie wszystkie oleje nadają się do włosów wysokoporowatych. Do tych zwykle dobrze tolerowanych przez ten typ pasm zalicza się m.in. olej kokosowy, z kiełków pszenicy, arbuzowy, jojoba, czy z nasion baobabu.

Porowatość włosów to jeden z podstawowych czynników determinujących sposób ich pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. Podobnie, jak wiele jest typów cery i towarzyszących im problemów, tak i włosy wyróżnią się własnymi cechami. Mogą być one cienkie lub grube, proste lub kręcone, nadmiernie suche lub skłonne do przetłuszczania. Zdarzają się też problemy mieszane, np. przesuszone końcówki i przetłuszczona nasada. Podczas pielęgnacji musisz więc uwzględniać indywidualne potrzeby swoich włosów i sprawdzać i reakcję na stosowane kosmetyki, czy dodatkowe zabiegi.

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • Obecnie brak na stanie
HER BRUSH

Biodegradowalna szczotka do włosów

(33)
39,00 zł
 
39
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
 • Obecnie brak na stanie
HER BRUSH BLACK

Biodegradowalna szczotka do włosów

(23)
39,00 zł
 
39
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 

Add a comment

 (with http://)