Włosy wysokoporowate - jak o nie zadbać

Czym się charakteryzują i jak dbać o włosy wysokoporowate?

Podobnie jak kremy wybieramy w zależności od typu naszej skóry, tak i kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny być dostosowane do ich rodzaju i indywidualnych potrzeb. Niewłaściwie dobrane preparaty mogą nie tylko okazać się nieefektywne, ale wręcz obciążyć kosmyki i pogorszyć ich kondycję. Tym razem przybliżamy charakterystykę i pielęgnację odpowiednią dla włosów wysokoporowatych!

Czym jest porowatość włosów?

Zwykle nie przywiązujemy większej uwagi do budowy swoich pasm, a o ich potrzebach przypominamy sobie dopiero, gdy zaczynają się łamać i kruszyć. Jeśli zainteresowałaś się ich porowatością, najprawdopodobniej chcesz uzyskać zdrowe i piękne włosy. Jednak zanim wybierzesz odpowiednie kosmetyki, powinnaś dowiedzieć się nieco więcej o samych kosmykach.

Wbrew pozorom jeden z naszych największych atrybutów urody ma bardzo skomplikowaną budowę. Włosy składają się z kilku części, w tym wewnętrznych, które na razie pomijamy. Część zewnętrzną (widoczną) stanowi łodyga zbudowana głównie z keratyny - twardego białka fibrylarnego. Łodyga włosa w przekroju poprzecznym składa się z wielu warstw. Zaczynając od tej środkowej, wyróżnia się warstwy, takie jak:

 • rdzeniowa - nie występuje w bardzo cienkich włosach, niekiedy znajdują się w niej pęcherzyki gazu odpowiadające za siwy kolor;
 • korowa - to ta warstwa odpowiada za właściwości włosa, takie jak np. elastyczność i sprężystość, a także za jego barwę; 
 • pochewka włosa - składa się z bezpostaciowej keratyny tworzącej łuski ułożone na sobie dachówkowato.

Każdą z wymienionych warstw dzieli się kolejno na kilka innych. Najbardziej zewnętrzna powłoka (pochewka) pełni bardzo ważne funkcje. Odpowiada za ochronę głębiej położonych komórek przed utratą wilgoci. Jej zadaniem jest też zabezpieczenie łodygi przed czynnikami zewnętrznymi. Aby mogła ona pracować efektywnie, łuski muszą ściśle do siebie przylegać. To zapewnia włosom gładkość i lśniący wygląd. Im bardziej łuski się rozchylają, tym mniej szczelne są włosy – porowatość oznacza stopień ich szczelności.

Podstawowe rodzaje włosów to:

 • włosy niskoporowate - szczelne, gładkie, lśniące;
 • włosy średnioporowate - najczęściej występujące, łączące w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych;
 • włosy wysokoporowate - z łuskami bardzo odchylonymi od kory.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Posiadaczki wysokoporowatych włosów mają przed sobą nie lada wyzwanie. Ten typ kosmyków jest najbardziej problematyczny, a jego charakterystyka obejmuje:

 • rozchylone łuski, które nie odbijają światła, przez co włosy są matowe, pozbawione blasku;
 • podatność na zanieczyszczenia i wilgoć, przez co pasma mogą się one puszyć i elektryzować;
 • podatność na przesuszenia spowodowaną faktem, że wchłonięte cząsteczki wody nie są przez włosy zatrzymywane;
 • szorstkość i trudności w rozczesywaniu spowodowane szybką utratą wody;
 • rozdwajające się, a nawet kruszące końcówki włosów;
 • wysoka podatność włosów na termiczną stylizację, głównie kręcenie, ale trudność w utrzymywaniu ich w formie prostej.

Jak można określić porowatość włosów?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaką porowatość mają Twoje włosy, możesz wykorzystać domowe sposoby, przede wszystkim własne obserwacje. Zwróć uwagę, jak kosmyki reagują na kontakt z wodą. Im bardziej rozchylone są ich łuski, tym dłużej będą schły po umyciu. Przyjrzyj się też wyglądowi łodyg i ich cechom fizycznym. Czy są suche, szorstkie i/lub matowe? A może kręcą się i nie pozwalają na zbyt długo rozprostować? Jeżeli odpowiedź na przynajmniej część z tych pytań brzmi „tak”, z dużym prawdopodobieństwem masz włosy o wysokiej porowatości.

W internecie możesz przeczytać o tzw. teście na porowatość włosów. Polega on na zanurzeniu świeżo ściętego włosa w naczyniu z wodą i sprawdzeniu czasu jego opadania na dno. Im szybciej włos opada, tym bardziej jest nieszczelny. Jednak test ten nie jest wiarygodny. Na jego wynik może wpływać skład mineralny wody, a także obecność kamienia lub zanieczyszczeń.

O profesjonalną ocenę stanu kosmyków możesz też poprosić trychologa. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z włosami i skórą głowy.

Od czego zależy stopień porowatości włosów?

Typ włosów w dużej mierze jest dziedziczony. Ich grubość, gęstość, kolor czy elastyczność są uwarunkowane jeszcze przed narodzinami. Jednak ich kondycja zmienia się przez całe życie – masz ogromny wpływ na ich wygląd.

Głównym czynnikiem determinującym porowatość włosów jest sposób ich pielęgnacji. Włosy wysokoporowate często są wynikiem zniszczenia przez zabiegi fryzjerskie i stylistyczne, takie jak farbowanie, rozjaśnianie, suszenie, prostowanie i kręcenie. Na kondycję włosów wpływa również wiek, a zwłaszcza zmiany hormonalne towarzyszące m.in. kobietom po porodzie, czy przechodzącym okres przekwitania. Pod wpływem hormonów włosy nie tylko tracą naturalną barwę (siwieją), ale też stają się cienkie, wypadają i wolniej rosną.

Gdy pasma są wrażliwe i delikatne, stają się też bardziej podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie UV czy wiatr i chłód mogą prowadzić do ubytków w strukturze włosów. Podobnie sposób wiązania kosmyków i stosowane do tego produkty (np. gumki z metalowymi sprzączkami) mogą negatywnie wpływać na ich formę.

Mając włosy średnioporowate, możesz przez nieodpowiednią pielęgnację doprowadzić do nadmiernego rozchylenia łusek. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że przy odrobinie zaangażowania, dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji możesz też poprawić kondycję włosów, wygładzić ich powierzchnię i ponownie zyskać kosmyki średnio- a nawet niskoporowate.

Podstawowe zasady dbałości o wysokoporowate włosy

Marzeniem większości z nas są piękne i lśniące włosy. Kosmyki wysokoporowate są bardzo wymagające, ale można je doprowadzić do świetnej kondycji. Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych musi jednak być kompleksowa i systematyczna. Gdy są zniszczone, potrzebują przede wszystkim:

 • nawilżenia,
 • odbudowy,
 • wzmocnienia,
 • ochrony.

Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych to takie, które dostarczą im wielkocząsteczkowych składników odżywczych i ochronnych - mają one szansę do nich wniknąć, natomiast inne typy włosów mogą obciążać. Do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości świetnie sprawdzają się proteiny, emolienty i humektanty. Składniki te ułatwiają regenerację zniszczonych włosów. Z kolei przy pielęgnacji włosów farbowanych dodatkowo dbają o trwałość koloru.

Odpowiednie oczyszczanie to podstawa

Świadoma pielęgnacja polega w dużej mierze na doborze odpowiednich kosmetyków. Stosuj łagodne preparaty zawierające naturalne składniki, które nie obciążą łodyg. Pamiętaj, że dobry szampon  do włosów powinien nie tylko dokładnie je oczyszczać. Przy wyborze produktów zwracaj uwagę na te, które pozwalają na regenerację włosów zniszczonych i farbowanych, np. HAIR DO YOU DO!. Szampon ten pomaga odbudować kosmyki uszkodzone przez zabiegi termiczne i chemiczne, a przy regularnym stosowaniu chroni je przed powstawaniem nowych ubytków oraz przed blaknięciem koloru. Jego moc tkwi w składnikach naturalnych, takich jak kwas hialuronowy i ekstrakt z czerwonych alg.

Przez otwarte łuski włosów wysokoporowatych łatwo przenikają zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest więc ich odpowiednie oczyszczanie. Warto zapamiętać kilka podstawowych zasad:

 • o wiele trudniej jest rozczesywać mokre włosy niż suche, dlatego zrób to przed myciem, zaczynając od ich końcówek i stopniowo kierując się ku nasadzie;
 • wykonuj oczyszczanie dwuetapowe - najpierw dokładnie umyj skórę głowy i spłucz niej pozostałości kosmetyku, następnie powtórz czynność, rozprowadzając szampon na całej długości pasm;
 • podczas aplikacji szamponu wykonuj masaż skóry przynajmniej przez 2-3 minuty - dzięki temu lepiej oczyścisz skórę, ale też pobudzisz mikrokrążenie, wspomagając w ten sposób dotlenienie i odżywienie tkanek;
 • używaj do włosów letniej wody - zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może je uszkodzić;
 • staraj się nie myć swoich włosów codziennie - zwykle nie jest to konieczne,
 • stosuj odżywkę do włosów po każdym myciu.

Składniki odżywcze potrzebne włosom o wysokiej porowatości

Wysokoporowate włosy potrzebują regeneracji. Każdorazowo po umyciu nakładaj więc odpowiednio dobrane serum lub odżywkę . Stosuj też maski do włosów, które pomogą je intensywnie odżywić. Wypróbuj np. LISTEN TO YOUR HAIR zawierającą m.in. oleje roślinne, szczególnie polecane do włosów o wysokiej porowatości. Składniki bazujące na wyciągach roślinnych najlepiej wygładzają włosy, jednocześnie ich nie obciążając. Maskę rozprowadź dokładnie wzdłuż wszystkich pasm i pozostaw na 10-15 minut, po czym spłucz letnią wodą.

Aby ujarzmić wysoką porowatość, możesz nakładać na włosy odżywki bez spłukiwania. Zwykle są one świetnie tolerowane przez suche, zniszczone i szorstkie pasma, natomiast mogą nadmiernie obciążać zdrowe włosy o niskiej porowatości. Pianki i odżywki bez spłukiwania warto stosować również w celu poprawy sprężystości włosów kręconych.

Oczyszczanie i odżywianie ekstra – metoda OMO

Szczególnie korzystna dla włosów suchych, zniszczonych lub łamliwych jest metoda codziennej pielęgnacji włosów zwana OMO. Pod akronimem, który nadał jej nazwę, kryją się słowa: odżywka - mycie - odżywka. Technika ta ma na celu dostarczenie włosom dodatkowego nawilżenia, jednocześnie odbudowując je i oczyszczając ze zbędnych osadów.

Jak zastosować metodę OMO w praktyce? Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Na suche lub zwilżone włosy nałóż odżywkę proteinową lub humektantową. Pierwsza z nich umożliwi Ci uzupełnienie ubytków, a druga - nawilżenie włosów wysokoporowatych. Pozostaw ją na miejscu przez około 10-15 minut. Możesz założyć na głowę specjalny czepek, który podziała rozgrzewająco i ułatwi łodygom wchłanianie substancji odżywczych.
 2. Umyj włosy szamponem, a następnie spłucz go ciepłą (nie gorącą) wodą.
 3. Nałóż odżywkę zawierającą emolienty. Pomoże ona natłuścić i dociążyć włosy wysokoporowate. Pozostaw ją na miejscu przez około 10-15 minut.
 4. Spłucz odżywkę chłodną (nie zimną) wodą.

Wszystkie produkty, których potrzebujesz, aby skorzystać z metody OMO, znajdziesz w zakładce Naturalne kosmetyki do włosów na stronie Phlov.

Zabiegi ekstra - olejowanie włosów wysokoporowatych

Choć pasma o małym stopniu szczelności mocno chłoną wilgoć, to woda szybko z nich odparowuje. Do takich włosów warto więc stosować kosmetyki, które intensywnie nawilżają i natłuszczają ich łodygi. Możesz też wykonywać olejowanie. Dzięki pozostawieniu wybranego olejku na włosach przez kilkadziesiąt minut, a nawet całą noc, wygładzisz i nawilżysz swoje kosmyki. Wiedz jednak, że oleje do włosów wysokoporowatych nie nadają się do stosowania na pasmach o niskiej porowatości i odwrotnie. Do specyfików dobrze tolerowanych przez kosmyki szorstkie i łamliwe zaliczają się m.in. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej arbuzowy, olej jojoba oraz olej z nasion baobabu.

Porowatość włosów to jeden z podstawowych czynników determinujących sposób ich pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. Podobnie, jak wiele jest typów cery i towarzyszących im problemów, tak i włosy wyróżnią się własnymi cechami. Mogą być one cienkie lub grube, proste lub kręcone, nadmiernie suche lub skłonne do przetłuszczania. Zdarzają się też problemy mieszane, np. przesuszone końcówki i przetłuszczona nasada. Podczas pielęgnacji musisz więc uwzględniać indywidualne potrzeby włosów i sprawdzać ich reakcję na stosowane kosmetyki czy dodatkowe zabiegi. Reaguj na bieżąco na wszystkie zmiany i pamiętaj, że raz ustalony sposób dbania o kosmyki nie może zostać z Tobą na zawsze. Dostosowuj go do aktualnych potrzeb swojego ciała, które mogą się zmieniać, m.in. w zależności od pory roku, klimatu, w którym przebywasz, lub od osiągniętego przez Ciebie wieku. Sekret świadomej pielęgnacji włosów leży w tym, że niezależnie od tego, czy są one wysokoporowate czy niskoporowate, otrzymują odżywienie, dzięki któremu ich kondycja stale się polepsza.

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(46)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(28)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)