Typ włosów w dużej mierze jest dziedziczony. Ich grubość, gęstość, kolor, czy elastyczność są uwarunkowane jeszcze przed narodzinami. Jednak ich kondycja zmienia się przez całe życie - masz ogromny wpływ na ich wygląd.
Głównym czynnikiem determinującym porowatość włosów jest sposób ich pielęgnacji. Włosy wysokoporowate często są wynikiem zniszczenia przez zabiegi fryzjerskie i stylistyczne, takie jak farbowanie, rozjaśnianie, suszenie, prostowanie i kręcenie. Na kondycję włosów wpływa również wiek, a zwłaszcza zmiany hormonalne towarzyszące m.in. kobietom po porodzie, czy przechodzącym okres przekwitania. Pod wpływem hormonów włosy nie tylko tracą naturalną barwę (siwieją), ale też stają się cienkie, wypadają i wolniej rosną.
Gdy włosy są wrażliwe i delikatne, stają się też bardziej podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie UV, czy wiatr i chłód mogą je uszkodzić.
Mając włosy średnioporowate możesz przez nieodpowiednią pielęgnację doprowadzić do nadmiernego rozchylenia łusek. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że przy odrobinie zaangażowania, dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji możesz też poprawić kondycję włosów, wygładzić ich powierzchnię i zyskać kosmyki średnio- a nawet niskoporowate.