Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów - przyczyny. Sprawdź, jak sobie pomóc!

Nadmierne wypadanie włosów z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Niezależnie, czy dotyczy kobiet czy mężczyzn, może wywoływać w nas lęk, dyskomfort czy troskę nie tylko o nasz wygląd, lecz także zdrowie. Nieprzyjemne jest zarówno zauważenie wyraźnie przerzedzonej fryzury, jak i dostrzeżenie większej niż dotychczas ilości włosów na szczotce. Przyczyny zmniejszenia gęstości włosów mogą być różne. Bardzo często problem łysienia jest odwracalny. Zwykle pomaga odpowiednia pielęgnacja oraz zmiana niektórych nawyków. Dowiedz się, jak zmniejszyć ilość wypadających włosów i pobudzić ich wzrost.

Przyczyny wypadania włosów - choroby i zaburzenia hormonalne

Przyczyny przerzedzania się włosów u kobiet i mężczyzn mogą różnić się między sobą, część jednak pozostaje taka sama. Z pewnością jedną z najczęstszych źródeł utraty włosów u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe. Wywoływane jest ono, jak wskazuje sama jego nazwa, przez zwiększony poziom androgenów (szczególnie dihydrotestosteronu - DHT), czyli męskich hormonów. Nie oznacza to, że nie może ono wystąpić u pań, zwykle jednak występuje u panów. Szacuje się, że łysienie androgenowe odpowiada za wzmożone wypadanie włosów u co najmniej 50% mężczyzn w wieku ok. 50 lat. Co więcej, hormony te hamują wzrost włosów. Początkowo jedynie mocno go spowalniają, a w końcu całkowicie powstrzymują odrost włosów. Za wypadanie włosów u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne innego typu. Często związane są one z naturalnymi zmianami, takimi jak menopauza. Często można spotkać się też ze wzmożoną utratą włosów po ciąży. Niekiedy jednak przyczyną mogą być różne nieprawidłowości, np. choroby tarczycy. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mniejsza ilość włosów na głowie bywa efektem stanu zapalnego lub chorób autoimmunologicznych, najczęściej łysienia plackowatego. W jego przebiegu mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu. Dlatego zwykle niemożliwy jest wzrost nowych włosów. Na łysienie plackowate, podobnie jak na inne choroby z autoagresji, nie znaleziono jeszcze lekarstwa. Kolejną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn i kobiet jest tzw. łysienie telogenowe. Oznacza ono skrócenie fazy wzrostu włosa, tzw. anagenu. Cechą charakterystyczną jest późniejsze ujawnienie się problemu, zwykle po ok. 3-6 miesiącach, co utrudnia diagnostykę. Proces wypadania włosów źródła może mieć również w łysieniu bliznowaciejącym. Pojawia się ono dość rzadko i przebiega nieco podobnie do łysienia plackowatego. Prawdopodobnie jego przyczyną również jest autoagresja organizmu. Przy łysieniu bliznowaciejącym w miejscu mieszków włosowych powstają blizny, czyli zwłóknienia tkanki. Proces ten jest, niestety, nieodwracalny. Osłabienie włosów oraz ich intensywne wypadanie występuje również u pacjentów poddawanych chemioterapii. Stosowane leki atakują nie tylko komórki rakowe, lecz także wiele innych, w tym te wchodzące w skład cebulek włosów oraz mieszków w skórze głowy. Po zakończonym leczeniu proces ten jest odwracalny.

dlaczego włosy wypadają

Dlaczego włosy wypadają? Styl życia i błędy w pielęgnacji

Nie zawsze wypadanie włosów spowodowane jest chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi. Zdarza się również, że przyczyny problemu tkwią w niedoborach niektórych składników odżywczych, np. żelaza czy witamin z grupy B, szczególnie B7 czyli biotyny, nazywanej również witaminą H. Źródłem przerzedzenia włosów może być też anemia lub przewlekły stres, który ogólnie negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Poza pogorszeniem kondycji włosów wpływa on też między innymi na jakość snu, pamięć i koncentrację. Na kondycję pasm wpływ mogą mieć też nadmiernie restrykcyjne diety oraz głodówki czy nieleczony łojotok, w tym łupież tłusty. Co ciekawe, negatywny wpływ na stan skóry i włosów mogą mieć nie tylko niedobory, lecz także nadmiar niektórych substancji odżywczych. Ma to miejsce między innymi przy diecie zbyt bogatej w beta-karoten. Objawy wypadania włosów możesz zauważyć również na skutek ich uszkodzeń mechanicznych, np. poprzez stałe naciąganie. Główne problemy to nadmierne naciąganie pasm choćby podczas związywania ich w kok lub ciasne warkocze. Dużą rolę odgrywa też nieodpowiednia pielęgnacja. Szkodliwe może być zarówno zbyt rzadkie i niedokładne mycie głowy, jak i stosowanie zbyt silnych środków, w tym detergentów. Poza tymi czynnikami problemem mogą być również:

  • zabiegi fryzjerskie - farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja z pewnością nie są obojętne dla stanu włosów. Mogą powodować ich utratę lub osłabienie i łamliwość, co niekiedy daje efekt ich pozornego wypadania;
  • kosmetyki do stylizacji - te zawierające alkohol oraz inne, szkodliwe substancje niszczą kosmyki na długości, jednak nieuważnie stosowane mogą też podrażniać skórę głowy, przez co włosów zaczyna ubywać;
  • niewłaściwe układanie fryzury - wysoka temperatura prostownicy czy lokówki, a nawet suszarki, może znacznie osłabić strukturę włosów. Również nieodpowiednie czesanie włosów, ich szarpanie czy, co gorsza, tapirowanie, także nie wpływają dobrze na ich kondycję;
  • wyrywanie włosów - może być niezamierzone, np. poprzez zbyt intensywne czesanie i naciąganie pasm. Czasem jednak jest celowe i wynika z zaburzeń psychicznych.

Czy można powstrzymać wypadanie włosów domowymi sposobami?

Domowe sposoby walki z nadmierną utratą włosów mogą być skuteczne, wiele zależy jednak od przyczyny problemu. Poważne choroby skóry głowy, reakcje autoimmunologiczne (np. w łysieniu plackowatym) czy zaburzenia hormonalne z pewnością wymagać będą konsultacji ze specjalistę. Trudne będzie również samodzielne zatrzymanie wypadania włosów, jeśli źródłem są niedobory. Zawsze możesz jednak wspomóc terapię odpowiednią pielęgnacją. Aby zahamować wypadanie włosów, przyjrzyj się kosmetykom na łazienkowej półce. Odpowiedni szampon to pierwszy krok do sukcesu. Powinien jednocześnie skutecznie oczyszczać i być delikatny dla skóry, aby nie wywoływać podrażnień. Warto zastosować też peeling, który nie tylko odświeża skórę głowy, lecz także poprawia cyrkulację krwi. Dzięki temu cebulki włosów otrzymują więcej substancji odżywczych. Polecanym sposobem na wypadanie włosów jest również stosowanie wcierek. Mogą to być naturalne produkty ziołowe, preparaty drogeryjne bądź apteczne. Szukaj w nich wyciągu z łopianu, skrzypu polnego czy pokrzywy. Jeśli nie masz skłonności do alergii czy podrażnień, możesz wybrać kosmetyk rozgrzewający, np. z dodatkiem ekstraktu z ostrej papryki. Do skutecznych sposobów na utratę włosów zaliczyć można również odpowiednią dietę bogatą w grupę witamin B, szczególnie biotynę, a także witaminę D3, żelazo, cynk, miedź, krzem i selen. Możliwa jest również ich suplementacja, najlepiej jednak robić to pod kontrolą specjalisty. Nie bez znaczenia jest też to, czym czeszesz swoje kosmyki. Odpowiedni grzebień lub szczotka delikatnie masuje skórę głowy, działając podobnie do łagodnego peelingu.

Kiedy udać się do dermatologa lub trychologa?

Powszechnie uważa się, że powinniśmy tracić około 100 włosów dziennie. Nie jest to dokładna liczba, pewne jest jednak, że samo wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Cykl życia włosa składa się z fazy anagenu (wzrostu), katagenu (regresji lub degeneracji) oraz telogenu (spoczynku). To w ostatnim etapie martwy włos wypychany jest przez nowy, będący w fazie anagenu. Jedynie ok. 10% włosów znajduje się w fazie telogenu. Na głowie dorosłego człowieka rośnie och ok 100-150 tys. Kiedy więc udać się do specjalisty? Z pewnością jest konieczne w momencie, kiedy na naszej głowie pojawią się miejsca wyraźnie pozbawione włosów. Dermatolog pomoże również w sytuacji, gdy liczba kosmyków, które pozostają po czesaniu na szczotce jest zdecydowanie większa, niż wcześniej. Szczególnie, jeśli dzieje się to poza okresami takimi, jak początek wiosny czy zimy, kiedy zwiększona utrata pasm jest czymś całkowicie normalnym. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy szczególnie wtedy, gdy nasze obawy wpędzają nas w długotrwałe przygnębienie. Wypadanie włosów może powodować nawet stany depresyjne, dlatego przy obniżonym nastroju nie powinno się czekać ze zgłoszeniem się po pomoc.

Jakie są najlepsze metody na wzrost włosów?

Z pewnością w leczeniu łysienia najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu. Leczenie wypadania włosów może bowiem wiązać się z koniecznością rozpoczęcia kuracji niektórych chorób, jak cukrzyca czy problemy z tarczycą. Często konieczne jest sprawdzenie poziomu hormonów. Warto też przebadać się pod kątem określonych niedoborów. Być może rozwiązaniem będą suplementy na wypadanie włosów, nie powinno się jednak brać ich bez konsultacji ze specjalistą i przeprowadzonych wcześniej badań. Istotne będzie też zmniejszenie czynników stresogennych. Jeśli to niemożliwe, może spróbujesz ćwiczeń relaksacyjnych lub medytacji? Pomóc może też uprawianie ulubionego sporty czy znalezienie hobby. Pamiętaj o dokładnym myciu głowy, stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz delikatnym rozczesywaniu pasm. W zapobieganiu wypadaniu włosów pomaga również zrezygnowanie z używek albo przynajmniej ich ograniczenie. Przy problemie utraty włosów warto zadbać też o odpowiednią pościel. Najlepiej sprawdzi się jedwabna poszewka na poduszkę. Przed snem zapleć włosy w luźny warkocz, a w ciągu dnia nie związuj ich zbyt ciasno.

naturalna pielęgnacja włosów

HAIR IN THE GAME

szampon nawilżający do włosów normalnych

Jakie preparaty pomogą na nadmierną utratę włosów?

Spośród produktów wzmacniających włosy można wybrać te do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Skórę łowy można pielęgnować specjalnym olejkami, tonikami i wcierkami. Mogą one zawierać wyciągi z łopianu, kozieradki, skrzypu, pokrzywy lub substancji rozgrzewających, np. chilli. Dla wrażliwej skóry głowy odpowiedni będzie niacynamid, czyli forma witaminy B3, jednocześnie nawilżająca i zmniejszająca przetłuszczanie. Wzmacniająco działają także wyciągi z rokitnika i rozmarynu. Aby optycznie zagęścić fryzurę, możesz też stosować produkty pogrubiające włos na długości. Nie zwiększą one liczby włosów, jednak dodadzą pasmom objętości i dodadzą ci pewności siebie. Suplementy stosowane wewnętrznie nie zastąpią diety bogatej w niezbędne witaminy, mogą jednak ją wzbogacić. Szukaj produktów ze składnikami poprawiającymi stan zarówno kosmyków, jak i skóry, np. witaminami A, D3 czy z grupy B. Cenne są też krzem, miedź, cynk, żelazo oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętaj, że bardzo istotną rolę odgrywają również antyoksydanty. Musisz jednak pamiętać, że skuteczność kosmetyków i suplementacji zależy od przyczyny łysienia. Jeśli jest ono bardzo zaawansowane lub wynika np. z autoagresji, zarówno domowe, jak i nawet profesjonalne zabiegi mogą niewiele pomóc.

HAIR DON’T LIE

Szampon do włosów cienkich

(28)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)