Zaczerwienienia na twarzy skąd się biorą

Zaczerwienienia na twarzy - skąd się biorą i jak je zlikwidować?

Skóra to organ naszego ciała, który jest zdecydowanie największy, a jednocześnie wielu ludzi traktuje dbanie o jego właściwą pracę po macoszemu. Dbamy o dietę, zdrowy tryb życia, a o pielęgnacji powłoki otaczającej nasze ciało kompletnie zapominamy. Warto zainteresować się jej zdrowiem, gdyż przede wszystkim skóra stanowi warstwę ochronną, która zapewnia bezpieczeństwo wszystkiemu, co znajduje się pod nią. Dzięki temu niegroźne jest nam promieniowanie, drobnoustroje, substancje chemiczne oraz wszelkiego rodzaju stłuczenia i otarcia. Nie są to jedyne jej role, gdyż organ ten odpowiada także między innymi za termoregulację, czy przekazywanie bodźców z zewnątrz do układu nerwowego. Właśnie dlatego dbanie o nią jest kluczowe dla zdrowia organizmu i nie powinno być wykonywane jedynie ze względu na pobudki estetyczne. Jedną z najczęstszych i najbardziej widocznych komplikacji z nią związanych, jest zaczerwienienie twarzy, a szczególnie policzków. Co może powodować tę nieznośną czerwień na twarzy i w jaki sposób sobie z tym poradzić? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Przyczyny zaczerwienienia na twarzy

Nim nauka i medycyna zagościły na stałe w naszych domach, rumiane policzki były symbolem zdrowia i pomyślności. Uchodziły nawet za atrakcyjne, co nieprzerwanie przez setki lat przyciągało płeć przeciwną. Obecnie wiadomo jednak, że zaczerwienienia twarzy nie są czymś dobrym, wręcz przeciwnie. W ten sposób skóra daje nam znać, że w ciele dzieje się coś złego. Przyczyn może być naprawdę wiele, lecz przede wszystkim należy rozdzielić je na trzy kategorie:

 • wewnętrzne,
 • zewnętrzne,
 • chorobowe.

Pierwsza z nich, czyli wewnętrzne powody zaczerwienienia skóry twarzy to dostarczanie sobie substancji, które ze środka źle oddziałują na barierę ochronną naszego ciała. Wiąże się to przede wszystkim ze złą dietą. Produkty na sklepowych półkach prześcigają się w liczbie konserwantów, rozmaitych cukrów, tłuszczy i barwników, co nieświadomie zatruwa cały ludzki organizm. Często spożywając smaczny posiłek, można negatywnie wpłynąć na swój organizm, co objawia się między innymi zaczerwienieniem na twarzy. Co konkretnie może skutkować niechcianymi rumieńcami?

 • Alkohol – Nie od dziś wiadomo, że alkohol ma negatywny wpływ na organizm, lecz mało kto wie, że ma on znaczący udział w pogorszeniu stanu skóry, a szczególnie zaczerwienieniom na twarzy. Znacząco pobudza on układ krwionośny, co w efekcie krótkotrwałym wywołuje charakterystyczne rumieńce, a częste spożywanie alkoholu prowadzi do utrzymania się zaczerwienienia na stałe. Szczególnie negatywny wpływ na skórę twarzy ma czerwone wino.
 • Papierosy – Podobnie jak w przypadku alkoholu, negatywne skutki palenia papierosów można wymieniać godzinami, a jednym z nich są zaczerwienienia na twarzy i inne fatalne dla skóry skutki. Jeżeli skóra ma być w dobrej kondycji, papierosy na zawsze muszą zniknąć z naszego życia.
 • Pikantne potrawy – Niestety wszystko, co ostre i gorące ma szczególnie negatywny wpływ na odcień całej twarzy, a nawet dekoltu. Po jedzeniu tego typu nie tylko pojawić się mogą rumieńce, ale także czerwone plamy na całej twarzy, szyi i dekolcie. Ostre przyprawy nawet w niewielkich ilościach mogą szkodzić skórze twarzy na dłuższy czas.
 • Gorące napoje – Poranna kawa i herbata może pobudzają nas do działania oraz zapewniają energię na początek dnia, lecz niestety ze względu na swoją temperaturę i często dużą zawartość cukru, mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Tyczy się to oczywiście wszystkich gorących napoi, a picie ich często może znacząco pogłębiać zaczerwienienia.
 • Pokarm zawierający histaminę – Histamina to organiczny związek chemiczny, który występuje w ludzkim organizmie naturalnie, lecz w nadmiernej ilości może wywoływać zaczerwienienia twarzy. Należą do nich przede wszystkim owoce, takie jak pomidory, truskawki, kiwi, ananas, cytrusy oraz orzechy, owoce morza, słodycze, wybrane leki i wcześniej wspomniany alkohol. Warto zwrócić także szczególną uwagę na sztuczne słodziki w gotowych produktach, takich jak zyskujące coraz większą popularność gazowane napoje „light" i „zero cukru".
 • Stres – Jest jednym z najczęstszych powodów czerwonej twarzy, ponieważ prowadzi do nagłych skoków ciśnienia, przez które naczynia krwionośne mogą pękać, a także kurczyć się i rozszerzać, co wspomaga nie tylko tymczasowe zaczerwienienie, ale także rozwój rumienia.
 • Inne – Za zaczerwienienie skóry spowodowane czynnikami wewnętrznymi może odpowiadać także duży wysiłek fizyczny, który zbytnio pobudza naczynia krwionośne, niedobory niektórych witamin i nietolerancje pokarmowe, które wymagają zbadania, a także przyjmowanie niektórych leków, szczególnie takich, które zawierają kortykosteroidy.

Zewnętrzne powody zaczerwienienia na twarzy wydają się tymi najczęstszymi, gdyż głównie są konsekwencją używania złych kosmetyków. Te z kolei kuszą nas kolorowymi opakowaniami i sloganami reklamowymi, z których tak naprawdę niewiele jest prawdą. Coraz więcej z nas patrzy na składy tego, co kupuje, lecz ogólna wiedza na ten temat wciąż jest zdecydowanie za mała. Przez to wiele osób na co dzień zmaga się z rumieńcami, nie znając przyczyny ich powstawania, a nawet często myśląc, że „taka jest ich uroda". Nic bardziej mylnego! Więc jakie czynniki zewnętrzne mają negatywny wpływ na koloryt naszej skóry?

 • Kosmetyki o działaniu oczyszczającym i złuszczającym – Kosmetyki te z reguły posiadają kwasy, które wywołują zaczerwienienie twarzy oraz w znaczący sposób ją podrażniają.
 • Kosmetyki wątpliwej jakości – Półki w drogeriach po brzegi wypełnione są różnymi markami kosmetyków, od tych tanich po posiadające ceny niemal z kosmosu. Niestety wiele z nich, szczególnie tych wręcz podejrzanie tanich, nie posiada składów, które będą pozytywnie wpływać na naszą skórę. Często pierwszy efekt po nich zdaje się dobry, lecz podczas regularnego stosowania skóra zostaje bardzo podrażniona, a odwrócenie tego efektu trwa bardzo długo i wymaga znacznie większej ilości pieniędzy niż dobry, sprawdzony krem.
 • Peelingi pełnoziarniste i szczotki do twarzy – W istotny sposób podrażniają skórę i ścierają z niej naskórek, mogą także powodować pęknięcia naczyń krwionośnych.
 • Maski, które ciężko zmyć – Im bardziej skóra musi być pocierana, by pozbyć się niechcianej na niej substancji, tym bardziej jest ona podrażniana. Pobudza to także krążenie, co w przypadku problemów z zaczerwienieniem na twarzy jest niekorzystne. Szczególnie negatywnie wypadają w tym przypadku glinki, które zasychają i nie są odpowiednio nawilżane podczas trzymania ich na buzi.
 • Mydło – Jego PH często nie jest obojętne, ponadto w znaczący sposób ma ono wpływ na wysuszenie skóry. Za wszelką cenę powinno się unikać mycia twarzy standardowym mydłem niezależnie od typu cery.
 • Przesuszenie – Jeżeli nasza skóra nie jest wystarczająco nawilżona, jej zaczerwienienie w znaczny sposób może się wzmagać, ponieważ nie posiada ona potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania ilości wody.
Nawilżający krem adaptogenny od Anny Lewandowskiej

SMART SPLASH

SMART SPLASH

Ultra-nawilżający krem adaptogenny

 • Masaże twarzy – Choć z reguły wpływają one bardzo pozytywnie na skórę twarzy, w wypadku problemów z rumieńcami mogą szkodzić, ponieważ bardzo pobudzają krążenie krwi, co z kolei wywołuje niepożądaną barwę na twarzy.
 • Temperatura – Ciepło jest jednym z najczęstszych powodów problemów z czerwienią na twarzy. Należy za wszelką cenę unikać sauny, opalania oraz solarium. To samo tyczy się gorących kąpieli, a nawet prysznice powinny ograniczyć się do minimum i w niezbyt wysokiej temperaturze. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o częstych zmianach temperatury powietrza, które niestety szczególnie często towarzyszą nam zimą.
 • Promieniowanie UV – a konkretnie UVB, czyli 0,5% promieniowania słonecznego, które wywołuje rumień. Powodem tego jest fakt, że wnikają one po głębokie warstwy naskórka, gdzie pobudzają melanocyty do produkcji melaniny w ramach reakcji obronnej skóry. Konsekwencją tego jest opalenizna, czasem oparzenia słoneczne oraz zaczerwienienie na twarzy.
 • Alergie – W obecnych czasach nasze organizmy są coraz bardziej wrażliwe na różnego rodzaju alergeny. Czasem możemy być nieświadomi, że jesteśmy uczuleni, chociażby na nowy proszek do prania lub składnik danego kosmetyku. Alergie mogą powodować cały szereg objawów, a zmieniony koloryt twarzy jest jednym z nich.

Do ostatnich przyczyn należą te związane z różnymi chorobami, które wymagają interwencji dermatologa, a czasem także innych specjalistów. Należą do nich m.in.:

 • rumień,
 • zapalenie skóry,
 • trądzik różowaty,
 • toczeń rumieniowaty,
 • uwarunkowanie genetyczne,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

W wypadku podejrzenia któregoś z nich należy jak najprędzej zgłosić się do specjalisty.

Cera naczynkowa

Bardzo ważnym aspektem jest rozpoznanie rodzaju skóry, którą mamy. Cera naczynkowa jest szczególnie skłonna do zaczerwienień, posiada także wiele objawów cery wrażliwej i często wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra naczynkowa daje o sobie znać już po dwudziestym piątym roku życia i często wymaga szczególnej, codziennej pielęgnacji.

Sposoby na zaczerwienienia twarzy

Niesforną skórę twarzy można nieco okiełznać, a sposobów, oprócz unikania przyczyn powstawania rumieńców i czerwonych plam, jest jeszcze kilka! Warto przyjrzeć się kilku z nich, które są bezpieczne i sprawdzone, żeby raz na zawsze pozbyć się zaczerwienienia na twarzy!

 • Duże nawilżenie – Jest to najlepsza broń w walce z czerwoną skórą oraz pieczeniem i swędzeniem. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni krem, który sprawi, że twarz będzie nawilżona przez całą dobę. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku naturalne kosmetyki do twarzy. Pamiętaj także o łagodzeniu i ukojeniu swojej skóry. Doskonałym wyborem będzie KREM ADAPTOGENNY SMART SPLASH, który zapewnia twarzy ultra nawilżenie oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
 • Filtry – Ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa, jeśli chodzi o zaczerwienienia skóry, dlatego warto stosować kremy z filtrem nawet zimą dla zapewnienia skórze bariery ochronnej.
 • Linie produktów do cery suchej i naczynkowej – Właśnie one w najlepszy sposób będą działać na cerę. Używanie innych kosmetyków może zaszkodzić bardziej niż nieużywanie niczego. Warto pamiętać, że kremy mają na etykietach podkreślone swoje przeznaczenie nie bez powodu. W tym wypadku świetnie sprawdzi się zestaw pielęgnujący dla cery wrażliwej, który w pełni zaspokaja także potrzeby skóry naczynkowej.
 • Łagodne mleczka do demakijażu – Zmywanie makijażu to bardzo ważna czynność, o której wiele kobiet zapomina lub po całym dniu ciężkiej pracy zwyczajnie nie ma na to siły. Mimo to należy starać się pozbyć z twarzy makijażu każdego dnia i nie zapomnieć o nawilżeniu skóry przed snem. Najlepiej sprawdzą się hipoalergiczne mleczka do demakijażu lub olejki. Przed zakupem należy jednak koniecznie sprawdzić, czy w ich składzie nie znajduje się alkohol.
 • Maseczki łagodzące – Po zmyciu makijażu warto zastosować maseczkę, która doda skórze nawilżenia i złagodzi ją po całym dniu „walki ze światem zewnętrznym". Szczególnie poleca się tu maski algowe oraz zawierające wyciąg z arniki, kasztanowca, ruty, zielonej herbaty oraz miłorzębu dwuklapowego.
Naturalne kosmetyki pod prysznic

(RE) START, BABY!

(RE) START, BABY!

Probiotyczny żel do mycia

 • Odpowiedni żel do mycia – Pod prysznicem (byle nie za ciepłym!) podobnie jak w przypadku zmywania makijażu, powinno używać się odpowiednich kosmetyków, które nie podrażniają podczas mycia skóry twarzy i ciała. Dobrym przykładem jest PROBIOTYCZNY ŻEL DO MYCIA (RE) START, BABY!, który zadba o delikatne oczyszczenie, nawilżenie i barierę ochronną skóry. Szczególnie dobrze sprawdzi się u osób przemęczonych, które mogą borykać się z czerwonymi policzkami ze względu na stres.
 • Delikatne myjki do ciała i twarzy – Unikanie podrażnień skóry jest bardzo ważne, dlatego należy pamiętać o jak najdelikatniejszym pocieraniu podczas oczyszczania. Bardzo ważne jest także to, aby skórę osuszać ręcznikiem, nie pocierać!
 • Inne – Istnieją także mniejsze sposoby, które mogą pomóc z zaczerwienioną skórą twarzy. Są to na przykład przygotowane w domu maski z płatków owsianych lub startego ogórka, okłady z zielonej herbaty. Pomóc może także suplementacja witaminy C, B3 i E. Przy doborze jakichkolwiek produktów do ciała oraz twarzy warto patrzeć na składy, wybierać produkty ekologiczne i wegańskie, które nie są po brzegi wypełnione chemią. By uniknąć nieoczekiwanej reakcji alergicznej, warto rozglądać się także za produktami hipoalergicznymi.

Zaczerwienienia skóry twarzy mogą mieć wiele powodów, lecz sposoby na ich zniwelowanie zawsze oscylują wokół nawilżenia i złagodzenia. Właściwa pielęgnacja skóry może oszczędzić wiele nerwów i niepotrzebnych, często kosztownych wizyt u lekarzy lub kosmetyczek. Jednak jeżeli problem nie znika, mimo zastosowania wszelkich środków wspomagających, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Ignorowanie problemu nie sprawi, że ten zniknie, dlatego należy dbać o swoje zdrowie. Ponadto właściwym makijażem, na przykład używając zielonego korektora, który niweluje czerwony kolor na twarzy, można sprawnie ukryć niechciany koloryt na czas wyjścia z domu. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, by każdy makijaż zmyć, kiedy nie musimy już być „zrobione na bóstwo"!

(RE) START, BABY!

Probiotyczny żel do mycia

(35)
59,00 zł
 
59
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (29,50 zł / 100 ml)
ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(84)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
FLOWER YOURSELF

Odmładzające serum kwiatowe

(95)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
MOOD’FLUENCER

Liposomalny booster odmładzający

(58)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (596,67 zł / 100 ml)
EYE-DEAL LOOK

Peptydowy krem na okolice oczu

(81)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (1193,33 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(157)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
 • -15%
ZESTAW DAY SHIFT

na intensywny, pełen wrażeń dzień

 
379,95 zł
447,00 zł
-15%
379
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)