Normalne jest, że wraz z upływem czasu skóra traci jędrność i pojawiają się na niej zmarszczki. Są one widoczne na powierzchni skóry, ale tak naprawdę epicentrum problemu dotyczy głębszych tkanek. Wszelkie nierówności wynikają z braku naturalnej podpory w postaci tkanki tłuszczowej i mało zwartej struktury skóry właściwej.
Wyjaśniając w uproszczeniu, podstawowymi elementami budulcowymi skóry są włókna kolagenu i elastyny. To one odpowiadają za podporę skóry - jej gęstość, jędrność i gładkość. Wymiana komórkowa jest najintensywniejsza u osób młodych. Jednak czas działa na naszą niekorzyść. Gdy zwalnia synteza kolagenu i elastyny, skóra stopniowo traci napięcie. Fibroblasty, których zadaniem jest produkcja białek podporowych stają się coraz mniej produktywne. Dodatkowo spada poziom kwasu hialuronowego, czyli naturalnej substancji odpowiadającej za nawilżenie.
Pierwsze zmarszczki zwykle zauważamy na twarzy, głównie na czole, co ma związek z wpływem ekspozomu (czynników zewnętrznych) na nieosłaniane partie ciała, a także z ruchami mimicznymi twarzy. Każdego dnia mięśnie twarzy pracują ekspresyjnie, czego następstwem są poprzeczne linie. Charakterystyczna na czole jest również tzw. lwia zmarszczka, czyli pionowe nierówności między brwiami.