sposoby na spłycenie zmarszczek

Zmarszczki — powód do dyskomfortu czy oznaka prawdziwej dojrzałości?

Zmarszczki są jednym z naturalnych efektów starzenia się skóry. Proces ten jest nieunikniony, jednak niektóre czynniki mogą go przyspieszać, a inne – spowalniać. Czy skuteczna walka ze zmarszczkami jest możliwa? W jaki sposób sprawić, że niekorzystne linie na twarzy, szyi czy dekolcie staną się mniej widoczne? A może lepiej pogodzić się z ich obecnością? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są i jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki są drobnymi liniami i bruzdami na powierzchni skóry, które pojawiają się w wyniku jej wielokrotnego załamywania się. Stanowią naturalny efekt procesu starzenia się organizmu i prędzej lub później uwidaczniają się u większości ludzi.

Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i zdolność do zatrzymywania wilgoci. Jest to spowodowane osłabieniem produkcji kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla utrzymania sprężystości tkanek. Spadek stężenia tych substancji w organizmie powoduje, że skóra staje się cieńsza i bardziej sucha, a przez to bardziej podatna na zmarszczki.

Choć proces starzenia się tkanek ma główny wpływ na kondycję skóry, pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już w młodym wieku. Wpływają na to również takie czynniki, jak genetyka, stres, niewłaściwa dieta, niedostateczna higiena skóry i ogólny styl życia. Nie każda osoba mająca widoczne linie na twarzy jest więc dojrzała i doświadczona, choć może się wydawać inaczej.

Typy zmarszczek ze względu na pochodzenie

Bezpośrednie pochodzenie danej zmarszczki jest trudne do uchwycenia. Najczęściej w jednym czasie występuje wiele czynników, które mają wpływ na kondycję skóry twarzy. Kierując się wyglądem bruzd oraz informacjami o stylu życia danej osoby, można jednak próbować przyporządkować widoczne u niej zmarszczki do różnych kategorii. Poniżej przedstawiamy ich krótkie opisy.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek działania siły grawitacji. W miarę starzenia się organizmu zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. To powoduje, że skóra traci zdolność do utrzymania swojego pierwotnego położenia i staje się podatna na opadanie. Zmarszczki grawitacyjne zwykle są najbardziej widoczne na obszarach, gdzie skóra jest cienka i delikatna, w tym przede wszystkim na szyi i dekolcie, a także w okolicach podbródka i policzków.

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki posłoneczne tworzą się po ekspozycji na słońce. Nadmierne narażenie skóry na promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry. W efekcie traci ona swoją jędrność i elastyczność, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Fale ultrafioletowe są przyczyną występowania również innych problemów dermatologicznych, w tym przebarwień, oparzeń, a w skrajnych przypadkach także nowotworów. Dlatego ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym (najlepszym wyborem są tu naturalne kosmetyki do twarzy) i unikanie długotrwałego wystawiania ciała na bezpośrednie działanie słońca.

Zmarszczki senne

Zmarszczki senne są spowodowane przede wszystkim stałym naciskiem, który wywierany jest na skórę podczas snu. Głównie dotyczą one osób, które śpią na jednym boku, obciążając przez długi czas jedną stronę twarzy. W trakcie snu skóra poddana jest ciągłemu uciskowi poduszki, co prowadzi do zagnieceń o pionowym lub ukośnym kształcie.

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza występują u osób, które są często narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników zewnętrznych przyczyniających się do przedwczesnego starzenia się skóry. Składniki chemiczne w nich zawarte wpływają negatywnie na naczynia krwionośne, upośledzając przepływ krwi do skóry. Wynikające z tego niedotlenienie sprawia, że produkcja elastyny i włókien kolagenowych staje się jeszcze bardziej ograniczona.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne są zlokalizowane na czole, a także w okolicach oczu i ust. Powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy, które wykonujemy np. podczas uśmiechania się czy mówienia. W młodym wieku, gdy skóra jest elastyczna i sprężysta, jej załamania wyrównują się w stanie spoczynku. Z biegiem czasu zdolności adaptacyjne tkanek osłabiają się. Prowadzi to do tworzenia się zmarszczek statycznych, czyli utrwalonych linii, które są widoczne niezależnie od mimiki.

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Zmarszczki będące efektem skurczów mięśni, które umożliwiają nam zmianę wyrazu twarzy, nazywamy zmarszczkami mimicznymi. Należą do nich:

 • linie na czole – mogą być poziome, pionowe lub skośne. Są związane z działaniem mięśnia czołowego, który pracuje m.in. podczas wyrażania przez nas emocji, takich jak zdziwienie, zaskoczenie czy złość;
 • lwia zmarszczka – może powstawać w wyniku marszczenia brwi. Często pogłębia się z czasem;
 • zmarszczki wokół oczu – znajdują się w okolicach dolnej i górnej powieki i są szczególnie widoczne wówczas, gdy skóra wokół oczu jest niedostatecznie nawilżona;
 • kurze łapki – zmarszczki pojawiające się w zewnętrznych kącikach oczu. Skóra w tej okolicy jest stosunkowo cienka, przez co łatwo ulega zniekształceniom, np. w wyniku częstego uśmiechania się czy mrużenia oczu;
 • bruzdy nosowo-wargowe – głębokie zmarszczki biegnące od boków nosa do kącików ust;
 • zmarszczki palacza – znajdują się wokół ust i biegną promieniście w stronę nosa, policzków, skroni oraz brody;
 • zmarszczki marionetki (bruzdy marionetki) – są zlokalizowane w dolnych partiach twarzy. Biegną od kącików ust w dół, tworząc dwie charakterystyczne, pionowe linie i zaburzając naturalny owal twarzy.
maska na zmarszczki

Jak pozbyć się zmarszczek?

Istnieje wiele sposobów na minimalizowanie widoczności zmarszczek i utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji. Zdrowy styl życia, odpowiednia pielęgnacja, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, odpowiednie nawadnianie organizmu czy stosowanie kosmetyków anti-age mogą pomóc w napięciu i nawilżeniu skóry, co pozwala zachować jej młody wygląd na dłużej.

Podstawą pielęgnacji, niezależnie od pory roku, powinien być krem z filtrem przeciwsłonecznym. Latem zaleca się stosowanie kosmetyków o wysokim stopniu ochrony. Doskonałym wyborem zarówno solo, jak i pod makijaż, jest SUNFLOW Serum do twarzy SPF 50. Nie tylko chroni on skórę przed złym wpływem promieni UV, ale również zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników, dając efekt i przeciwstarzeniowy.

Aby nie dopuścić do powstania zmarszczek z odwodnienia, pamiętaj również o regularnym nawilżaniu swojej skóry. Mogą Ci w tym pomóc odpowiednio dobrane kosmetyki, takie jak SMART SPLASH Ultra-nawilżający krem adaptogenny z olejem jojoba i kompleksem trzech kwasów hialuronowych.

Istnieje również wiele procedur z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, które mogą pomóc w redukcji zmarszczek. Należą do nich m.in. peelingi chemiczne oraz zabiegi nawilżające ukierunkowane na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Wśród nieco bardziej inwazyjnych procedur znajduje się m.in. iniekcja toksyny botulinowej czy wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Jak zredukować widoczność zmarszczek makijażem?

Stosowanie produktów przeciwzmarszczkowych znacząco spowalnia powstanie utrwalonych załamań na skórze. Nie wyklucza ich jednak całkowicie, ponieważ głównym czynnikiem warunkującym ich wystąpienie jest spowolnienie naturalnego procesu wytwarzania kolagenu w organizmie. W przypadku zmarszczek mimicznych czy innych drobnych linii na twarzy rozwiązaniem problemu może być dobrze wykonany makijaż. Poniżej przedstawiamy kilka porad i trików, które pozwalają optycznie wygładzić cerę.

 1. Zaczynaj od nawilżenia skóry – użyj lekkiego kremu nawilżającego, zanim nałożysz produkty kolorowe. Tak przygotowana skóra będzie bardziej elastyczna i mniej skłonna do marszczenia się.
 2. Stosuj bazy wygładzające – przed większym wyjściem możesz zastosować bazę pod podkład, która podziała wypełniająco na drobne zmarszczki. Tego typu produkty sprawdzają się doskonale, jednak często zawierają silikony i inne substancje mogące zapychać pory, dlatego nie powinno się używać ich zbyt często.
 3. Wybieraj lekkie podkłady i korektory, które nie będą osadzać się w zmarszczkach i podkreślać ich struktury. Unikaj ciężkich produktów, które mogą podkreślać linie mimiczne. Stosuj natomiast takie, które mają działanie rozpraszające światło, aby stworzyć efekt rozmycia.
 4. Konturuj twarz na mokro. Redukcja produktów sypkich w makijażu cery dojrzałej umożliwia zminimalizowanie widoczności drobnych zmarszczek.
 5. Unikaj nadmiaru pudru, ponieważ może on skupiać się w zmarszczkach i czynić je bardziej widocznymi. Nakładaj produkty sypkie oszczędnie, koncentrując się na miejscach, w których są one niezbędne, np. na strefie T.
KREM ODMŁADZAJĄCY

Intensywnie Odmładzający Krem Na Dzień

(53)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
55 ml (361,82 zł / 100 ml)
KISSES FROM THE MOON

Odmładzająca maska na noc

(146)
189,00 zł
 
189
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
55 ml (343,64 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(181)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
ELIKSIR ODMŁADZAJĄCY

Odmładzający eliksir hialuronowy do twarzy

(64)
159,00 zł
 
159
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (530,00 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(51)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)