Czym jest flow i jak je poczuć?

Czy kiedykolwiek tak bardzo skupiłaś się na wykonywanej czynności, że zapomniałaś o świecie dookoła? Czy doświadczyłaś tego stanu, kiedy problemy, zobowiązania i obowiązki zupełnie przestały mieć znaczenie? Tym właśnie jest flow. Podpowiemy ci, jak możesz odnaleźć je w codziennym życiu i dlaczego warto doświadczać go jak najczęściej!

Skąd wzięło się flow

Termin flow wywodzi się z psychologii pozytywnej i oznacza absolutne zaangażowanie się w wykonywanej czynności, stan niezakłóconej radości i uskrzydlenia. To doznanie pomiędzy euforią a głęboką satysfakcją, któremu towarzyszy utrata poczucia czasu i całkowita wolność od lęku. Określenie to stworzył i spopularyzował węgierski psycholog Mihaly Csikszentmihalyi, który swoją zawodową aktywność poświęcił zgłębianiu tego, czym jest i co daje szczęście. Badając artystów, sportowców i muzyków odkrył, że kiedy doświadczają oni flow są najbardziej produktywni, kreatywni i zadowoleni z życia. Na szczęście nie trzeba wykonywać żadnego z wcześniej wymienionych zawodów, by móc złapać swój moment na co dzień. Ten stan dostępny jest każdemu z nas – niezależnie od wieku, pochodzenia, rasy, płci czy też rodzaju wykonywanej czynności.

Jak stan flow wpływa na mózg

Badania pokazały, że stan flow wpływa wyciszająco na korę przedczołową ludzkiego mózgu, która jest odpowiedzialna m.in. za pamięć roboczą, planowanie działań i kontrolowanie impulsów. Czasowe obniżenie jej aktywności może skutkować uczuciem bycia poza czasem, chwilową utratą samoświadomości oraz zniknięciem wewnętrznego krytyka. To wszystko sprzyja rozkwitowi kreatywności i rozbudza ciekawość świata. Naukowcy podejrzewają, że flow wpływa także na wydzielanie dopaminy, zwanej hormonem szczęścia.

Jak znaleźć to, co daje flow

Najprościej rzecz ujmując – po swojemu. Nie ma jednej recepty na odczuwanie tego stanu. Dlatego sama musisz dojść do tego, co pozwala ci złapać twój moment flow w codziennym życiu. Myślisz, że takie poszukiwania są ponad twoje siły? Spokojnie. Mamy dla ciebie kilka wskazówek!

Pomyśl, co lubisz robić

Tak po prostu. Bez oglądania się na innych i bez skupiania się na wynikach. Zastanów się, jakie czynności i sytuacje sprawiają, że czujesz się szczęśliwa i zrelaksowana. Nie musi to być ani nic spektakularnego, ani ekstremalnego. Ma to być po prostu coś twojego. Nieważne, czy chodzi o codzienne rytuały pielęgnacyjne, czytanie książki, malowanie, uprawę ogródka, czy o wspinaczkę górską i bieganie ultramaratonów. To nie wyścig ani żadna rywalizacja, więc nie staraj się wpasować w jakieś standardy czy komukolwiek zaimponować. To sprawa tylko między tobą a twoimi emocjami.

Wyłącz rozpraszacze

Wiesz już, co daje ci radość? Świetnie – teraz pozwól sobie na chwilowe odłączenie się od rzeczywistości. Przede wszystkim tej elektronicznej. W tym celu wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, takie jak: tablet, telewizor i laptop. Nie tylko pożerają one twój czas, lecz także rozpraszają uwagę. Stale wyskakujące powiadomienia i niebieskie światło ekranu nie sprzyjają skupieniu i relaksowi. Nie zapomnij też wyciszyć telefonu. Świat się nie zawali, jeśli przez tych kilka minut nie odbierzesz połączenia lub nie odpowiesz na SMS.

Oczyść przestrzeń

Trudno skupić się na łapaniu swojego momentu, kiedy potykasz się o górę ubrań lub musisz lawirować między rozrzuconymi papierami. Dlatego postaraj się uporządkować przestrzeń wokół siebie lub wybierz miejsce, gdzie nic nie będzie przeszkadzać ci w ulubionej czynności. Oczywiście to nie jest warunek. Jeżeli naprawdę dobrze czujesz się w twórczym bałaganie i zupełnie ci nie przeszkadza – świetnie!

Wpisz flow w swój kalendarz

Potraktuj doświadczanie flow jako jeden z najważniejszych punktów dnia. Najlepiej, jeśli wpiszesz czas tylko dla siebie w swój kalendarz. Możesz też ustawić sobie przypomnienie w telefonie. Nie daj sobie wmówić, że jesteś na to zbyt zajęta. Nie musisz zaszywać się w domu na długie godziny. Czasami, by zanurzyć się w ulubionym momencie wystarczy 15-20 minut. Potraktuj to jako inwestycję w siebie. Zrelaksowana i wypoczęta będziesz bardziej kreatywna i zmotywowana do stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Bądź wdzięczna

Badania pokazały, że wdzięczność podnosi poziom szczęścia i zadowolenia z życia. Dlatego codziennie postaraj się znaleźć przynajmniej jedną rzecz, za którą chcesz podziękować. Oczywiście im będzie ich więcej – tym lepiej! Najlepiej taki rytuał zostaw sobie na wieczór. Dzięki temu wyciszysz się przed snem i lepiej poradzisz sobie z emocjami nagromadzonymi przez cały dzień. A nic nie sprzyja odczuwaniu flow tak, jak zrelaksowana i wolna od zmartwień głowa.

Bądź obecna

W dobie wielozadaniowości pracę nad szukaniem flow potraktuj jako mały trening uważności. Skupienie to podstawa! Postaraj się być obecna tu i teraz tak często, jak to możliwe. Malujesz? Śledź wzrokiem każde pociągnięcie pędzla. Skup się na dostrzeżeniu faktur i kolorów farb oraz materiałów. Wolisz ćwiczyć? Skoncentruj się na swoim oddechu i każdym kolejnym ruchu ciała. Takie podejście pozwoli ci w pełni zanurzyć się w tym, co robisz i pozwoli na pełniejsze odczuwanie każdego momentu.

Zatroszcz się o siebie

Nie daj sobie wmówić, że dbanie o swoje potrzeby to coś złego. Jesteś równie ważna, jak inne osoby w twoim otoczeniu i zasługujesz na miłość, troskę i szczęście. Dlatego zatroszcz się o siebie na wielu płaszczyznach – zarówno, jeśli chodzi o ciało, jak i ducha. Nie odkładaj siebie na potem! Zasługujesz na radość i czerpanie z życia pełnymi garściami!

Poczuj Phlov

We Phlov chcemy wspierać cię w odczuwaniu flow na co dzień. Dlatego stworzyliśmy innowacyjne i naturalne kosmetyki, które troszczą się nie tylko o twoje ciało, lecz także o twoje wnętrze. Chcemy, by dzięki nam twój pielęgnacyjny rytuał dawał ci maksymalnie dużo szczęścia i pozwalał w pełni się zrelaksować. To właśnie z tego powodu nasze produkty dają radość na każdym etapie. Począwszy od eleganckiego opakowania, przez działający na zmysły zapach, niezwykle przyjemną aplikację, aż po niesamowite efekty płynące z naturalnej pielęgnacji. Wszystko to w atmosferze miłości do siebie, celebrowania codzienności i czerpania radości z małych przyjemności. Chcemy, byś używając naszych produktów czuła, że robisz sobie najlepszy z możliwych prezentów. Zatem złap swój moment i poczuj PHLOV już teraz.