Bańka chińska to narzędzie do próżniowego masowania twarzy. Może mieć różne kształty, od przeciętej na pół elipsy, przez fantazyjnie wybrzuszoną piłeczkę z otworem aż po otwarty z jednej strony stożek. Zwykle jest wykonana z gumy lub silikonu, który ugina się pod wpływem nacisku palców. Dostępne w sprzedaży bańki chińskie występują w różnych rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie narzędzia do swoich potrzeb.
Istotą tej metody jest uwolnienie zastojów w przepływie limfy, czyli tzw. drenaż limfatyczny. Zabieg polega na zasysaniu fałdów skórnych do środka bańki, a następnie przesuwaniu ich w kierunku naturalnych ujść limfy. Przy tego typu masażu twarzy należy wykonywać okrężne ruchy. Zabieg powinien być wykonywany tylko w jednym kierunku, od centralnej części twarzy na zewnątrz. Z kolei szyję należy masować ruchami podłużnymi, od obojczyków po linię żuchwy.
Jak stosować bańki chińskie? Prawidłowa technika jest tu niezwykle ważna. Źle użyte bańki próżniowe mogą wywołać niepożądane efekty uboczne, takie jak zasinienia, pęknięte naczynka czy krwiaki. Na początku należy pobudzić naczynia limfatyczne poprzez delikatny masaż twarzy dłońmi.
Co dalej? Ściśnij bańkę chińską w dwóch palcach, przyłóż ją do twarzy i delikatnie puść. Jeśli zostanie prawidłowo przyssana, nie odpadnie od ciała ani się nie „zapowietrzy”. Chwyć bańkę ponownie i przesuń ją w kierunku, w którym odpływa limfa. Gdy przeciągniesz ją do skraju twarzy, ściśnij ponownie, aby oderwać od skóry. Uważaj! Nie odrywaj bańki od twarzy na siłę. Charakterystyczny dźwięk otwieranego korka jest w tym przypadku efektem niepożądanym.
Wykonuj drenaż limfatyczny przez 3-4 minuty, nie omijając żadnego miejsca na twarzy. Następnie ponownie przejdź do masażu relaksacyjnego opuszkami palców. Twoja skóra po zabiegu będzie zaczerwieniona. Aby przyspieszyć jej powrót do normalnego stanu, możesz obkurczyć naczynka krwionośne, przesuwając po twarzy kostkę lodu. Podobny efekt uzyskasz dzięki maseczce chłodzącej.
Bańki chińskie w większych rozmiarach mogą być używane również do masażu ciała. Odpowiednio zastosowane wykazują działanie antycellulitowe. Są wykorzystywane również do ujędrniania skóry na przedramionach oraz wspomagająco przy odchudzaniu takich obszarów, jak brzuch, boczki czy biodra.
Masaż bańką chińską nie jest dla każdego. Ze względu na jego silne działanie i ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, nie zaleca się stosowania tej metody u osób, u których występują następujące przeciwwskazania:
- skóra naczyniowa,
- skóra bardzo wrażliwa,
- skóra wiotka, bardzo luźna,
- choroby serca,
- hemofilia,
- nadciśnienie tętnicze,
- gorączka, złe samopoczucie,
- przerwana ciągłość naskórka (rany, skaleczenia),
- stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym.