Worki pod oczami - przyczyny i skuteczne metody

Worki pod oczami - przyczyny i skuteczne metody

Cienka skóra wokół oczu łatwo się odwadnia, przez co wykazuje wysoką tendencję do utraty napięcia, powstawania zmarszczek i gromadzenia płynów wysiękowych. Obrzęki, określane potocznie jako worki pod oczami, najczęściej są konsekwencją szybkiego stylu życia. Brak snu, stres i niezdrowa dieta, to główne czynniki odpowiedzialne za opuchliznę pod oczami, nawet u osób bardzo młodych. Dodatkowo obrzękom często towarzyszą sińce świadczące o osłabieniu naczyń krwionośnych i złej kondycji skóry. Niekiedy jednak nie jest to tylko problem estetyczny, a objaw wskazujący, że organizm potrzebuje szczególnego wsparcia. Wyjaśniamy, co przyczynia się do powstawania worków pod oczami i jak pozbyć się tego problemu za pomocą naturalnych kosmetyków i dbałości o siły witalne!

Czym są worki pod oczami?

Skóra na poszczególnych partiach twarzy różni się grubością. Okolice oczu są pod tym względem wyjątkowo delikatne - tkanka skórna ma grubość zaledwie 0,5 mm, czyli nawet 8-10 razy mniej w porównaniu z innymi obszarami ciała. I tak cienką skórę podpiera  też bardzo niewielka ilość tłuszczu. Z tego powodu już niewielki ubytek tkanki tłuszczowej wokół oczu jest widoczny w postaci wyraźnego zwiotczenia skóry, przez co zmarszczki mogą pojawiać się znacznie wcześniej, niż na innych partiach. To jednak nie koniec negatywów problematycznej sfery. Skóra pod oczami posiada stosunkowo bardzo niewiele gruczołów potowych i łojowych, a tym samym pozbawiona jest ich wydzieliny (sebum), która zapewnia nawilżenie, natłuszczenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. 

Specyficzna budowa skóry wokół oczu sprawia, że obszar ten jest szczególnie podatny na utratę jędrności skóry, odwodnienie, czy wczesny proces starzenia. Problemy okolic oczu postępują wraz z wiekiem, kiedy naturalnie spowalnia synteza składników skóry, takich jak kolagen, elastyna, czy kwas hialuronowy. Jednak niektóre niedoskonałości to przypadłość osób bardzo młodych. Są to głównie worki pod oczami. 

Worki pod oczami to nic innego, jak obrzęki lub nadmiar wiotkiej skóry. Może być to cecha genetyczna. Często problem z workami pod oczami mają osoby o głęboko osadzonych oczach, czy skłonne do zaburzeń krążenia krwi i limfy. Niewłaściwe funkcjonowanie układu limfatycznego częściej jednak wynika ze stylu życia. Zaburzenia przepływu limfy powodują jej miejscowe gromadzenie. 

Zastoje limfatyczne mogą dotyczyć powiek dolnych (worki pod oczami), jak i górnych. Często obrzęki pod oczami są najbardziej widoczne rano, natomiast w ciągu dnia nieco maleją. Zdarza się też, że opuchlizna jest wyraźnie większa pod jednym okiem, często po stronie, na której śpimy przez większość nocy.

Jak powstają cienie pod oczami?

Cienie i worki pod oczami najczęściej występują jednocześnie, chociaż są to dwa różne problemy, których nie należy mylić. Zasinienia wynikają z zaburzenia kolorytu cery na tym obszarze i często są związane z poszerzeniem naczyń krwionośnych, które prześwitują spod cienkiej skóry. Zwykle nie są to typowe przebarwienia, a chwilowa lub trwała zmiana odcienia zmęczonej, odwodnionej cery.

Najczęstsze przyczyny worków pod oczami - styl życia

Opuchlizna i sińce pod oczami zwykle spowodowane są intensywnym trybem życia. Jeśli brakuje Ci czasu na sen, a tym samym Twój organizm nie ma możliwości na pełną regenerację, z pewnością po przebudzeniu zauważasz nasilenie opuchnięcia. Nieestetyczne worki pod oczami mogą jednak pojawiać się także u osób, które zbyt wiele godzin spędzają w pozycji leżącej, co zaburza naturalne krążenie krwi i limfy. 

Do powstawania zastojów limfy przyczynia się także niewłaściwa dieta, zwłaszcza pokarmy bogate w sód - słone i wysokoprzetworzone. Nadmiar cukru także wpływa negatywnie na kondycje skóry. Dzieje się tak, ponieważ cukry proste również utrudniają usuwanie wody z organizmu. 

Przyczyną worków pod oczami mogą być także używki. Pamiętaj, że nie musisz nadużywać alkoholu, czy palić papierosów. Duża ilość kofeiny zawarta w mocnej kawie i herbacie, a także palenie bierne, oddziałują negatywnie na układ krążenia. Dym tytoniowy powoduje również wytwarzanie reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), które działają destrukcyjnie na włókna kolagenu i elastyny. Przyczynia się to do wiotczenia skóry, także w okolicy oczu. Alkohol natomiast zaburza gospodarkę elektrolitową, dlatego jest czynnikiem predysponującym do powstawania worków pod oczami. 

Problem z workami i cieniami pod oczami może wynikać także z braku należytej pielęgnacji. Niedostateczne nawilżanie skóry, negatywny wpływ promieniowania UV, czy zanieczyszczenia środowiskowe to czynniki, które osłabiają kondycję tkanek. 

Rzadko jednak nieestetyczne zmiany pod oczami spowodowane są jednym czynnikiem. Zwykle na problem worków i cieni nakłada się kilka negatywnych elementów związanych z trybem życia w aspekcie kondycji psychicznej i fizycznej. Pamiętaj, że stres i brak czasu na relaks to również jedne z głównych przyczyn powstawania niedoskonałości.

Możliwe przyczyny chorobowe obrzęków twarzy

Zdarza się, że worki pod oczami mogą być objawem schorzeń ogólnoustrojowych. Zwykle jednak w takich przypadkach obrzęki dotyczą także innych partii twarzy i ciała. Do nieprawidłowości, które mogą objawiać się skłonnością od opuchlizny zalicza się np.:

  • choroby nerek i wątroby,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • cukrzycę, 
  • zaburzenia układu krążeniowego,
  • anemię,
  • alergię, 
  • choroby zatok i zębów. 

Jeśli obrzęki utrzymują się długotrwale lub gdy pojawiają się nagle i towarzyszą im inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak dbać o delikatną skórę wokół oczu?

Delikatne okolice potrzebują szczególnej opieki. Skóra pod oczami starzeje się bardzo szybko - ze względu na swoją budowę, brak naturalnej ochrony, a także częste gesty mimiczne. Wiesz już, że przyczyny powstawania worków pod oczami są bardzo złożone. Aby zadbać o kondycję skóry i pozbyć się worków pod oczami nie wystarczy więc korektor maskujący czy krem na obrzęki. Walkę z workami warto potraktować jak wielozadaniowe wyzwanie i wprowadzić kompleksową pielęgnację, która powinna obejmować elementy, takie jak:

  • stosowanie odpowiednich preparatów - wybieraj naturalne kosmetyki do twarzy, które działają nawilżająco, ochronnie, ujędrniająco i redukująco obrzęki;
  • odpowiednia, systematyczna technika pielęgnacji;
  • masaże usprawniające krążenie krwi i limfy;
  • zmiana złych nawyków, zwłaszcza w kontekście diety, aktywności i relaksu.
Worki pod oczami a krem pod oczy

Krem redukujący worki pod oczami

Do pojawiania się worków pod oczami przyczyniają się czynniki zewnętrzne, a także odwodnienie skóry. Ponadto worki pod oczami wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Dobrze więc, jeśli stosowany krem pod oczy będzie posiadał składniki aktywne stymulujące skórę do regeneracji, nawilżające, spowalniające procesy starzenia, a także ochronne.

Wypróbuj np. EYE-DEAL LOOK peptydowy krem na okolice oczu, który zapewni Twoim oczom efekt naturalnego liftingu. Poza wyraźnym napięciem skóry krem ten będzie stanowił energetyzującą, odżywczą dawkę składników redukujących oznaki zmęczenia. Dzięki niemu można pozbyć się worków pod oczami, a także zadbać o profilaktykę anti-age. 

Pamiętaj też, aby przed aplikacją kremu prawidłowo oczyścić skórę. W trakcie demakijażu powiek nie należy pocierać. Nasącz wacik kosmetyczny płynem do demakijażu, przyłóż na kilka sekund do powieki, po czym delikatnie przetrzyj. Wybieraj tylko łagodne środki, które nie podrażniają wrażliwej skóry wokół oczu.

Naturalne sposoby na worki pod oczami - relaksacyjny masaż i maski chłodzące

Podczas aplikacji kremu pod oczy warto wykonywać delikatny masaż skóry. Dzięki niemu usprawnisz mikrokrążenie i wzmocnisz skórę, a także ułatwisz dostęp składnikom aktywnym zawartym w kremie. Aby zredukować obrzęki, możesz delikatnie uciskać górną powiekę, zaczynając od wewnętrznego kącika oka. Dolną powiekę masuj ruchami okrężnymi od skroni do kącików. Do masażu skóry wokół oczu świetnie sprawdza się specjalny roller lub GUA SHA płytka masująca z różowego kwarcu. Masaż kamieniem Gua Sha usprawnia przepływ krwi i limfy, redukuje worki i cienie pod oczami, a także ujędrnia. 

Po wieczornym masażu możesz nałożyć na oczy chłodny kompres. Do świetnych sposobów na pozbycie się worków pod oczami należy także specjalna kwarcowa maska chłodząca na oczy BEAUTY & MASK, która przynosi ukojenie zmęczonym okolicom oczu, pozwala się zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie.

Delikatny masaż skóry wokół oczu

Worki pod oczami - domowe sposoby na obrzęki

Po pierwsze weź pod uwagę, że  zastoje limfatyczne to częsty problem osób mało aktywnych fizycznie. Krążenie trzeba stymulować, a to zapewnia m.in. odpowiednia doza ruchu. Jeśli długotrwale przebywasz w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej, znacznie częściej dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Puchnąć mogą różne części ciała, w tym twarz, a szczególnie okolice oczu. Warto więc znaleźć czas na formę aktywności fizycznej dostosowaną do własnych możliwości. Staraj się dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Spaceruj, ćwicz, uprawiaj jogę lub pływaj, a szybko zauważysz nie tylko poprawę kondycji, ale też wyglądu.

Zastoje wody mogą być spowodowane także niewłaściwą dietą. Jeśli dokucza Ci problem worków pod oczami, ogranicz sól, alkohol i używki. Zwiększ natomiast ilość świeżych warzyw i owoców. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że wbrew pozorom mała ilość wypijanych płynów przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. W sytuacji grożącej odwodnieniem, czyli wówczas, gdy mało pijesz, organizm próbuje zgromadzić zapasy “na wszelki wypadek". Im więcej wody pijesz, tym mniej jest jej magazynowanej w ustroju. Staraj się więc pić przynajmniej 2-3 litry dziennie. 

Możesz też zlikwidować worki pod oczami za pomocą metod doraźnych. Opuchliznę redukuje chłód. W razie potrzeby stosuj więc zimny kompres. Pomocne są kostki lodu przykładane na chwilę do obrzękniętej skóry. Chłodząco działa też okład z plastrów ogórka. Są to jednak metody tymczasowe, dlatego w sytuacjach zatrzymania wody w organizmie lub zwiotczenia skóry nie zapominaj o zmianie złych nawyków.

EYE-DEAL LOOK

Peptydowy krem na okolice oczu

(75)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (1193,33 zł / 100 ml)
  • Obecnie brak na stanie
BEAUTY & MASK

Kwarcowa maska chłodząca na oczy

(3)
249,00 zł
 
249
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
  • -20%
ALL EYES ON ME

Zestaw Pielęgnujący Twoje Spojrzenie

(2)
278,40 zł
348,00 zł
-20%
278
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
FACE IT TOGETHER

Zaawansowany zestaw do masażu twarzy

(4)
160,65 zł
189,00 zł
-15%
160
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Dodaj komentarz

 (z http://)